Zamknij

Sławoj Leszek Głódź i jego majątek. 15 mln zł w nieruchomościach?

19.07.2021 17:41
Nieruchomości Sławoja Głodzia
fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News

15 milionów złotych ulokowanych w nieruchomościach. To nie sukces biznesmenów z listy "Forbesa", lecz majątek emerytowanego arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia. 

Sławoj Leszek Głódź, emerytowany arcybiskup i były metropolita gdański ma na swoim koncie m.in. zarzut mobbingu i ukrywania nadużyć seksualnych przez polskich księży. Konsekwencje? Zamieszkanie poza diecezją i zakaz sprawowania dotychczasowej funkcji w Kościele.

Duchowny podporządkował się zatem i przeniósł się do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie niedługo później został sołtysem. Choć pensje samorządowców raczej odbiegają od wynagrodzeń dla hierarchów kościelnych, to Głódź raczej nie może narzekać na finanse. Były arcybiskup, a teraz i lokalny polityk, może konkurować z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem o miejsce na liście najbogatszych właścicieli nieruchomości.

Sławoj Leszej Głódź  i 15 milionów ulokowanych w nieruchomościach

Dziennikarze serwisu Wp.pl zajrzeli do ksiąg wieczystych, w których występuje nazwisko duchownego, a znalezione w dokumentach nieruchomości poddali ocenie ekspertów. Z ksiąg wieczystych wynika, że Głódź posiada łącznie ponad 15 hektarów ziemi, na które składają się grunty orne, lasy, stawy i budynki.

„Nieruchomości te są otoczone lub po prostu stanowią łączną całość z nieruchomościami należącymi do członków jego rodziny” – pisze Wp.pl.

Były arcybiskup jest właścicielem nieruchomości, która składa się z siedmiu działek. Na terenie znajduje się budynek – „pałac” hierarchy oraz ośrodek Caritas. Przed 2006 roku w tymże budynku znajdowała się szkoła, która później nie była używana. Duchowny miał zatem kupić budynek od gminy za 60 tys. zł. Nowy właściciel zadbał o wystrój i tak zmodernizował budynek, że jest on obecnie wyceniany nawet na 8 mln zł.

Po drugiej stronie ulicy, na działce przy domu opieki prowadzonym przez zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, znajduje się dom mieszkalny i budynek gospodarczy o łącznej powierzchni przekraczającej 500 m2. Tu łączna wycena to od 1,4 do 1,8 mln zł. Co więcej, tuż obok działki znajdują się inne ziemie, których właścicielami są członkowie rodziny arcybiskupa.

Półtora kilometra od wspominanego „pałacu” znajdują się kolejne trzy działki tworzące całość o wielkości dwóch i pół hektara. Ziemia ta wyceniona została na kwotę od 75 do 110 tys. zł.

Okazuje się jednak, że Sławoj Leszek Głodź nie mieszka w swoim pałacu, lecz w posiadłości kilka kilometrów dalej. Znajdują się tam dwie działki byłego arcybiskupa i kolejne dwie należące do członków jego rodziny. Wartość? Między 4,8 a 5,2 mln zł. 

 Łączna wycena nieruchomości duchownego waha się między 12,2 a 15,1 mln zł. W jaki sposób były arcybiskup zgromadził tak pokaźny majątek? Dziennikarze Wp.pl próbowali dowiedzieć się tego u źródła. Niestety, bez oczekiwanego skutku.

Wśród wielu niejawnych informacji znana jest kwota emerytury byłego arcybiskupa. Stawkę ujawniło Ministerstwo Obrony Narodowej. Głódź, który przez lata był kapelanem Wojska Polskiego w stopniu generała, może otrzymywać świadczenie w wysokości nawet 18 000 zł.

Wydawać by się mogło, że funkcja publiczna sprawowana obecnie przez duchownego wiązać się będzie z jawnością. Niestety wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast czy nawet szeregowi radni mają obowiązek składać oświadczenia majątkowe, ale wymóg ten nie dotyczy sołtysów.

RadioZET.pl/WP.pl