Zamknij

Abp Głódź dostaje nawet 17 tys. złotych wojskowej emerytury

Piotr Drabik
23.05.2019 09:07
Sławoj Leszek Głódź dostaje nawet 17 tys. złotych wojskowej emerytury
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Nawet 17 tys. zł może dostawać co miesiąc abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Tak wysoka emerytura jest możliwa dzięki stopniowi generała dywizji. Hierarcha w ostatnim czasie był krytykowany za lekceważący stosunek do skali pedofilii w Kościele Katolickim w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup i metropolita gdański, według „Super Expressu” ma otrzymywać sowitą emeryturę. 73-letni hierarcha dzięki karierze w wojsku – dosłużył się stopnia generała dywizji – otrzymuje co miesiąc bardzo wysokie świadczenie.

Biskup generał Leszek Sławoj Głódź, jak każdy zwolniony z zawodowej służby wojskowej generał [...] może otrzymać emeryturę wojskową w przedziale od 10 760 zł do 17 725 zł brutto” – poinformowało gazetę Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zobacz także

Hierarcha podczas nauki w seminarium w Białymstoku musiał odbyć obowiązkową dwuletnią służbę wojskową (w latach 1966-68). Po upadku komunizmu w Polsce i przywróceniu stopnia biskupa polowego Wojska Polskiego papież Jan Paweł II w 1991 roku mianował na tę funkcję Sławoja Leszka Głódzia. Swoją funkcję pełnił do 2004 roku, kiedy został przeniesiony na biskupa diecezji warszawsko-praskiej.

Świadczenie abp. Głódzia może jeszcze wzrosnąć, ponieważ po skończeniu 75. roku życia ma przejść na biskupią emeryturę – chyba że papież zdecyduje inaczej. Konferencja Episkopatu Polski nie poinformowała „Super Expressu” w środę, o jakie pieniądze może chodzić.

Zobacz także

Krytyka biskupa po filmie Sekielskich

W ostatnich tygodniach abp Głódź znalazł się w ogniu krytyki opinii publicznej. Metropolita gdański, zapytany 12 maja przez reporterkę „Faktów” TVN o film braci Sekielskich o skali pedofilii w Kościele, odparł: „Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego”.

Nie odpowiedział też na pytanie, czy wiedział o czynach pedofilskich księdza Franciszka Cybuli, jednego z duchownych, który pojawia się w filmie. „Proszę mnie tutaj nie atakować i nie prowokować, bo ja taki naiwny nie jestem” – powiedział abp Głódź.

„W związku z moją wypowiedzią, która miała miejsce w niedzielę 12 maja br. w Krakowie, informuję, że zaskoczony zapytaniem dziennikarskim w drodze na uroczystości, użyłem niewłaściwych słów. Chcę zapewnić, że nie miały one na celu urazić ofiar pedofilii – tym bardziej te osoby przepraszam i łączę się z nimi w ich cierpieniu” – napisał w oświadczeniu hierarcha.

Dodał, że w archidiecezji gdańskiej nie ma i nie będzie przyzwolenia na pedofilię. „Dowodem na to są podejmowane procedury cywilne i kanoniczne zgodnie z zaleceniami papieża Franciszka, Kongregacji Nauki Wiary oraz Konferencji Episkopatu Polski” – podkreślił.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/PTD