Zamknij

Rodziny ze Śląska dostały ponad 5 mld zł z programu 500 plus

Olga Papiernik
09.10.2018 13:43
rodzina
fot. Sandy Millar on Unsplash

Do rodzin w woj. śląskim trafiło w ramach programu "Rodzina 500 plus" ponad 5,63 mld zł. Rodzice uczniów z tego regionu otrzymali w programie "Dobry start" blisko 140 mln zł – wynika z przedstawionego we wtorek w Katowicach podsumowania działań polityki społecznej rządu.

O ile w 2015 r. na politykę rodzinną państwo przeznaczyło 1,74 proc. PKB, w tym roku jest to już 3,11 proc. PKB – co oznacza kwotę bliską 40 mld zł – poinformował podczas briefingu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Rodzina 500 plus 

Według przytoczonych przez Szweda danych w programie "Rodzina 500 plus" w tym roku do wszystkich rodzin w Polsce popłynęło ponad 17 mld zł, w tym 1,7 mld zł do rodzin w woj. śląskim. Ogółem – jak zaznaczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek – od kwietnia 2016 r. do końca sierpnia 2018 r. kwota świadczeń programu w tym regionie sięgnęła 5,633 mld zł.

Dobry start 300 plus

W programie "Dobry Start" w całym kraju na trzystuzłotowe wyprawki szkolne dla uczniów do 30 września br. wypłacono 1,13 mld zł (dla 82 proc. uprawnionych uczniów). W woj. śląskim kwota ta wyniosła 136,86 mln zł (dla 81 proc. uprawnionych) – do samorządów przekazano na ten cel 171,6 mln zł (w tym 5,5 mln zł na koszty obsługi programu).

Zobacz także

- Dobrą informacją jest, że w woj. śląskim ponad 64 proc. wniosków (do programu "Dobry Start" – PAP) zgłoszono drogą elektroniczną – wskazał wiceminister i dodał, że w skali kraju współczynnik ten wyniósł około 50 proc.

Ważną informacją jest, że w ramach tych programów wskaźnik ubóstwa w skali kraju spadł z 6,8 proc. do 4,5 proc., natomiast w woj. śląskim do 1,8 proc. – zaznaczył Szwed.

Mówiąc o programie "Maluch plus", wspierającym powstawanie nowych miejsc opieki dla najmniejszych dzieci i dotującym istniejące, wiceminister przypomniał o zwiększeniu w tym roku alokacji przedsięwzięcia – ze 150 mln zł do 450 mln zł. - Woj. śląskie tym się wyróżnia, że w 50 proc. gmin jest już jakaś opieka – czy to żłobek, czy klub dziecięcy  – ocenił.

Zobacz także

W kontekście wsparcia seniorów Szwed odwołał się do programu "Senior Plus", z którego łącznej ogólnopolskiej alokacji 120 mln zł ponad 10 mln zł w tym roku jest wydawanych w woj. śląskim – zarówno na tworzenie klubów dziennego pobytu, jak i klubów seniora, także w małych miejscowościach.

Zdaniem ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w woj. śląskim dobrze funkcjonuje też program "Karta dużej rodziny". - Liczba podmiotów, które włączyły się do programu, jest imponująca – ocenił wiceminister Szwed.

- Programy społeczne i rodzinne w woj. śląskim są w tej chwili na historycznych poziomach, jeżeli chodzi o wysokość świadczonych usług i finansowanie – dodał wojewoda Wieczorek.

PAP/Mateusz Babak/OP