Zamknij

Skutki pandemii: 70 proc. Polaków nie chce prowadzić biznesu

02.02.2021 14:00
Skutki pandemii: 70 proc. Polaków nie chce prowadzić biznesu
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Polacy wystraszyli się skutków koronawirusa. Aż siedem na dziesięć osób nie chce prowadzić własnej firmy.

Lockdown pogrąża polską gospodarkę. Po tym jak część właścicieli firm narzeka na niewystarczające wsparcie z tarczy antykryzysowej i otwiera firmy pomimo rządowych obostrzeń, niewiele osób chce w tym momencie zostać przedsiębiorcą.

Lockdown: otwarcie firmy

Mniej niż 17 proc. Polaków myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej w najbliższym czasie. Osoby, które się na to decydują podkreślają niezależność i perspektywę wyższych dochodów. Tak wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland dla IndustryLab.

Etat czy własna firma

Niecałe 20 proc. Polaków nie podjęło jeszcze decyzji czy to dla nich dobry czas na wystartowanie z własnym biznesem. Stabilny etat daje poczucie bezpieczeństwa, ale kusi także możliwość wykorzystania kryzysu do zagospodarowania wybranej niszy.

Niechęć do zakładania biznesów stanowi duży problem w kontekście zmniejszenia w krótkiej perspektywie wpływów podatkowych do budżetu. Przecież rozwój gospodarczy głównie opiera się na małych podmiotach, bo tych na rynku jest większość

Adrian Parol, radca prawny

Biznes w czasie pandemii

Ryzyko prowadzenia firmy w czasie pandemii jest wyższe, niż było to wcześniej. Niestabilna sytuacja na rynkach, zmiany w cenach surowców i walut, wpływają na brak możliwości stworzenia jasnej, przejrzystej strategii działań długoterminowych.

Ekonomista Marek Zuber zauważa, że problem stanowi biurokracja i brak stabilności otoczenia gospodarczego. Do tego dochodzi obawa przed upadłością oraz niewystarczająca edukacja ekonomiczna rodaków.

Lockdown to szansa dla startupów

Każdego dnia w Polsce powstaje ok. 1000 firm. Polacy są przedsiębiorczym narodem i zdaniem ekspertów w dłuższej perspektywie pandemia nie zachwieje tymi statystykami.

Łukasz Klimek z Akceleratora Innowacji Przemysłowych IndustryLab widzi na rynku chwilową konsternację, ale podkreśla, że dobre pomysły na biznes znajdą inwestorów także w czasie kryzysu. Z kolei o niezbędnej pomocy ze strony państwa mówi Andrzej Głowacki, prezes zarządu Grupy Kapitałowej DGA.

Zadaniem rządu jest obecnie ratowanie firm już funkcjonujących, a także pomoc osobom, które chcą przejmować przedsiębiorstwa. W sytuacji kryzysu wiele podmiotów traci płynność finansową, choć dysponuje potencjałem, dobrą usługą lub znakomitym towarem i ugruntowaną pozycją na rynku

Andrzej Głowacki, prezes zarządu Grupy Kapitałowej DGA

Etat lepszy niż jednoosobowa działalność gospodarcza

Dlaczego Polacy nie decydują się na własny biznes? 27,3 proc. osób z grupy, która nie chce otwierać działalności odpowiedziało, że woli pracować na etacie, 16,9 proc. boi się zadłużenia, a kolejne argumenty przeciw to: spowolnienie gospodarcze (8,4 proc.), brak zamówień (7,5 proc.), obawa przed skarbówką i ZUS-em (4,4 proc.) oraz biurokracja (4,2 proc.)

RadioZET.pl