Zamknij

DUKA znalazła sposób na lockdown. Sprzedaje psią karmę

22.01.2021 19:31
DUKA sprzedaje psią karmę
fot. Jakub Kaminski/East News

Obok garnków, patelni i sztućców pojawiła się psia karma. DUKA, szwedzki sklep z akcesoriami kuchennymi, znalazła sposób na lockdown.

Lockown od tygodni nie pozwala przedsiębiorcom pracować. Działalność galerii handlowych została ograniczona, a sprzedawcy szukają sposobu, na obejście surowego prawa.

DUKA, szwedzka sieć sklepów, która zwykle sprzedaje garnki, patelnie i sztućce, poszerzyła swój asortyment o… psią karmę.

Sposób na lockdown? DUKA sprzedaje psią karmę

Trwający od tygodni zakaz sprzedaży w galeriach handlowych doprowadził niejednego przedsiębiorcę do niemałych długów. Sprzedawcy tracą cierpliwość i otwierają biznes mimo obostrzeń. „Rzeczpospolita” ustaliła, że  sklepy RTV Euro AGD przyjmują klientów w galeriach m.in. w Tarnowie i w Lublinie.

Zgodnie z obostrzeniami, które obowiązywać będą przynajmniej do końca stycznia, w centrach przyjmować klientów może tylko część sklepów, sprzedających produkty spożywcze, drogerie, czy prasę. W świetle prawa, sklepy z elektroniką, sprzętem AGD czy akcesoriami kuchennymi, mają zakaz działalności w centrach handlowych.

Teoretycznie DUKA, której asortyment składa się z garnków, sztućców, patelni i innych akcesoriów kuchennych, także powinna być zamknięta w centrach handlowych. Serwis WP.pl podaje jednak, że DUKA otworzyła sklepy w galeriach i rozszerzyła swój asortyment o akcesoria dla psów, o czym sieć informuje także na swojej stronie internetowej.

DUKA FOR PETS
fot.

Czy DUKA w świetle prawa rzeczywiście może działać w galeriach? Obowiązujące rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii określa, które sklepy mogą być otwarte w galeriach. Czytamy w nim, że zakaz handlu nie obowiązuje tych, których „przeważająca działalność polega na sprzedaży żywności, kosmetyków, leków czy właśnie artykułów dla zwierząt.

Choć to działanie na granicy prawa, to możliwość zakupu miski dla psa, żwirku dla kota czy karmy stała się dla sieci przepustką do szybszego otwarcia sklepów w galeriach handlowych.

- Artykuły dla zwierząt mamy od niedawna, a to dlatego, żebyśmy mogli handlować i normalnie działać. Sklepy z produktami dla zwierząt mogą być otwarte, więc jeżeli my sprzedajemy tego typu artykuły, to też możemy normalnie funkcjonować - mówi pracownica sklepu w rozmowie z WP.pl.

Sieć w komunikacie cytowanym przez serwis potwierdza, że już wcześniej planowała wprowadzić do asortymentu artykuły dla zwierząt, „a zaistniała sytuacja przyspieszyła tylko termin wdrożenia".

RadioZET.pl/WP.pl