Zamknij

Sklepy tylko dla zaszczepionych? Rząd rozważa „limity obniżone do zera”

19.01.2022 11:16
certyfikat covdowy
fot. Marek BAZAK/East News

Polska powinna przygotować się na omikronową apokalipsę – wynika z zapowiedzi Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia poinformował, że liczba wykrywanych zachorowań przekroczy 50 000 dziennie. I przyznał, że rozważane jest obniżenie limitów przyjmowanych klientów do zera, co w praktyce oznaczałoby zamknięcie sklepów dla osób niezaszczepionych.

Lockdown w bardzo surowej formie może okazać się nieunikniony. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do podmiotów zarządzających infrastrukturą krytyczną ostrzeżenie, że z powodu COVID-19 stracić mogą nawet 30 procent pracowników. Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, że liczba dziennych zachorowań przekroczy 50 000 przypadków.

W walce z piątą falą pomóc ma przyjęcie opóźnionej ustawy dającej prawną możliwość sprawdzania certyfikatów szczepień przez przedsiębiorców oraz pracodawców. Niedzielski przyznał, że z powodu zagrożenia Omikronem rozważane jest nawet zamknięcie sklepów dla osób niezaszczepionych.

Niezaszczepieni nie zrobią zakupów? Niedzielski o możliwości „obniżenia limitów do zera”

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, sklepy mogą przyjmować ograniczoną liczbę klientów. Mniej osób może także wejść do galerii handlowych czy kin oraz otrzymać nocleg w hotelu. Limity zależą od powierzchni lokalu w przypadku sklepów, w innych przypadkach nałożono także maksymalne obłożenie dostępnych miejsc do maksimum 30 procent całości.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał na konferencji 19 stycznia 2022 roku, że w ramach walki z piątą falą rozważane jest obniżenie tych limitów „do zera”.

W praktyce oznaczałoby to zakaz wstępu do sklepów, galerii, kin czy hoteli dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Osoby dysponujące ważnym certyfikatem szczepienia z przestrzegania limitów zgodnie z rozporządzeniem są zwolnieni.

Niedzielski dodał, że walka z koronawirusem będzie koncentrować się na „powszechnym stosowaniu certyfikatu covidowego”. Pomóc w tym ma uchwalenie ustawy dającej podstawy prawne. Czekają na nie przedsiębiorcy.

Według naszego stanowiska może to być już teraz robione ale, jak rozumiem, podstawa ustawowa powinna rozwiewać wszelakie wątpliwości i zachęcać wszystkich do stosowania tego instrumentu.

Adam Niedzielski

Prawo wejścia do sklepu w przypadku obniżenia limitów do zera dawałoby także certyfikaty ozdrowieńca oraz aktualne, negatywne testy na COVID-19.

Minister zdrowia wskazał, że z tygodnia na tydzień liczba wykrywanych zakażeń podwoiła się. Według szacunków, piąta fala może zagrozić stabilności działania państwa: na zwolnieniu chorobowym lub kwarantannie może znaleźć się nawet milion pracowników.

RadioZET.pl