Zamknij

Sklepy Orlen w ruchu będą otwarte w niedziele niehandlowe

24.06.2021 18:37
Daniel Obajtek
fot. materiały prasowe Orlenu

Orlen w ruchu, nowa sieć sklepów należąca do Polskiego Koncernu Naftowego, nie będzie musiała zamykać się w niedziele niehandlowe. Spółka Skarbu Państwa będzie obchodzić prawo przez to państwo ustalone.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje już kilka lat, wciąż jednak budzi żywe emocje. Branża handlowa i większość Polaków domaga się wycofania przepisów, związki zawodowe i Kościół aktywnie lobbują nie tylko za jego utrzymaniem, lecz także zaostrzeniem.

W uchwalonych przez rząd przepisach znajduje się bowiem luka, która umożliwia działanie sklepom także w niedziele, w które teoretycznie obowiązuje zakaz. Wystarczy, że obwołają się placówkami pocztowymi i pozwolą klientom na odbieranie paczek z zakupami z internetu. Tę właśnie metodę zamierza użyć państwowy PKN Orlen, żeby obejść obowiązujące w Polsce przepisy.

Orlen w ruchu otwarty w niedziele bezhandlowe. Państwowa spółka będzie omijać prawo

Sklepy Orlen w ruchu „będą czynne codziennie, także w niedziele niehandlowe” – przyznało biuro prasowe PKN Orlen.

Pierwszy sklep Orlen w Ruchu zaczął przyjmować klientów w Warszawie. Do końca 2021 roku otworzyć się ma 40 placówek nowej sieci w całej Polsce, a za 5 lat Orlen chce dysponować już 900 lokalami.

Konsekwentnie realizujemy przyjętą strategię dynamicznie rozwijając jeden z filarów naszej działalności – segment detaliczny, z którego rocznie uzyskujemy około 3 mld zł zysku operacyjnego. Naszą odpowiedzią na rynkowe trendy związane ze zmianami zachodzącymi w nowoczesnym handlu i ewoluującymi wraz z nimi potrzebami klientów są nowe formaty sprzedaży detalicznej pod marką „Orlen w ruchu”.

Daniel Obajtek

Sklepy nowej sieci będą między innymi zastępować już istniejące obiekty Ruchu, który został przejęty przez PKN Orlen. To właśnie jedna z usług kolportera prasy, „Paczka w Ruchu”, umożliwia obchodzenie zakazu handlu w niedziele.

Już teraz udostępniona klientom będzie także usługa nadawania i odbierania przesyłek, która od września będzie funkcjonowała pod nową marką „Orlen paczka”, stanowiąc kolejne wzmocnienie segmentu detalicznego PKN Orlen.

komunikat Orlenu

Orlen zapowiedział otwieranie punktów sprzedaży w trzech różnych formatach. Podstawowe mają być lokale o powierzchni około 20 metrów kwadratowych, powstawać będą także sklepy większe, liczące sobie 60-70 metrów kwadratowych.

Uzupełnieniem oferty mają być „autonomiczne kąciki kawowe”, w których sprzedaż będzie „całkowicie zautomatyzowana”. Za tymi słowami kryją się zapewne automaty do sprzedaży napojów.

RadioZET.pl/PKN Orlen