Zamknij

Sklepiki szkolne z rządowym wsparciem. Pieniądze trafiły do przedsiębiorców

28.07.2021 18:05
Sklepiki szkolne z rządowym wsparciem. Pieniądze trafiły do przedsiębiorców
fot. MAREK LASYK/REPORTER/EastNews

Do właścicieli sklepików szkolnych wpłynęły już pierwsze przelewy przysługujące w ramach tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski od 23 lipca do końca września 2021 roku. Sprawdzamy, jakie warunki należy spełnić.

Tarcza antykryzysowa to rządowe wsparcie dla przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19. Podczas koronakryzysu pieniądze były sukcesywnie rozdzielane między kolejne branże.

Od piątku (23 lipca 2021) po wypłatę pieniędzy mogą zgłaszać się właściciele sklepików szkolnych, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. 

Właściciele sklepików szkolnych zwolnieni z opłacania składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnił z opłacania składek przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne. W ramach świadczenia postojowego trafiło do nich ponad 700 tys. zł składek

L ockdown spowodował, że przedsiębiorcy sprzedający w jednostkach oświatowych środki spożywcze, papiernicze i piśmiennicze dotkliwie odczuli skutki pandemii. Choć formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami, to ze względu na zamknięcie szkół, ponieśli realne straty finansowe.

Do tej pory przyjęliśmy blisko 200 wniosków o świadczenie postojowe. Jeśli chodzi o zwolnienie z opłacania składek to takich wniosków trafiło do ZUS już ponad 180. Przypominam, że o zwolnienie mogą się ubiegać również przedsiębiorcy, którzy opłacili składki. Jeśli spełnią odpowiednie warunki na ich kontach pojawi się nadpłata. Mogą wówczas złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie)

Agata Wiśniewska-Półtorak , dyrektor Departamentu Realizacji Dochodów ZUS

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać wyłącznie elektronicznie przez platformę PUE ZUS. Tam również Zakład zamieszcza informację o statusie wniosku. Dokumenty o umorzenie składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do końca września.

ZUS poinformował, że prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec, jednak muszą spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach.

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne mogą także uzyskać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Aby uzyskać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK.

RadioZET.pl/PAP/Karolina Kropiwiec