Zamknij

Automatyzacja w ZUS. Koniec z liczeniem składek, zrobi to aplikacja

19.12.2019 09:32
Składki na ZUS 2020. Aplikacja sama wyliczy składki
fot. Shutterstock/Piotr Swat (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy nie będą musieli już ustalać należnych składek ani rozliczać wypłacanych zasiłków - informuje "Rzeczpospolita".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Automatyzacja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przyspiesza. W urzędzie mówi się, że to ogromne przedsięwzięcie informatyczne – informuje „Rzeczpospolita”. O co chodzi? Zakład stworzy aplikację, najpierw dla płatników składek, która pomoże im sprawdzić saldo w ZUS i opłacić składki elektronicznie.

Udogodnień w ZUS doczekają się także lekarze, którzy będą przy pomocy aplikacji wystawią zwolnienia e-ZLA. Jak czytamy w dzienniku, docelowo aplikacja ma przekształcić się w mobilną Platformę Usług Elektronicznych – pełnoprawny punkt dostępowy do swoich danych, a nawet platformę ułatwiającą obieg informacji z ZUS albo między płatnikiem i lekarzem.

Zobacz także

„Rzeczpospolita” podkreśla, że to nie pierwszy raz, kiedy urząd korzysta z technologii. Nowatorskie rozwiązania informatyczne zostały przez ZUS wykorzystane już przy reformie wiekowej, gdy do ZUS wystąpiło ponad 850 tysięcy osób o przyznanie emerytury po przywróceniu wieku 60/65 lat. Okazuje się, że sporą część tych wniosków przeanalizował robot informatyczny.

Zobacz także

Aplikacja ZUS ma automatycznie naliczać składki i odciążyć przedsiębiorców. Reforma, jak informuje gazeta, może wystartować już w połowie 2020 roku.

Wystarczy przelew na wskazaną kwotę i nie będą musieli się już martwić o prawidłowość rozliczeń z ZUS i konieczność ich korekty w przyszłości

– czytamy w dzienniku.

Automatyzacja ma objąć także płatników zatrudniających co najmniej 21 osób. Chodzi o 93 tysiące firm, które łącznie rozliczają i wypłacają milionom ubezpieczonych należne im świadczenia liczone w miliardach złotych. Potrącają te kwoty z bieżących składek, jakie mają do zapłacenia od wynagrodzeń zatrudnionych u siebie osób. Rewolucja w ZUS sprawi, że urząd automatycznie przeliczy składki.

Zobacz także

W przyszłym roku planujemy wprowadzenie aplikacji na smartfony, które zapewnią płatnikom zdalny dostęp do informacji z naszego systemu. Chcemy również, żeby taki ułatwiony dostęp mieli lekarze wystawiający zwolnienia lekarskie. Pracujemy także nad projektem automatyzacji wypłaty zasiłków z funduszu chorobowego, dzięki której płatnicy zatrudniający ponad dwadzieścia osób mogliby zostać zwolnieni z obowiązku obliczania i wypłacania tych zasiłków 

– komentuje prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska dla dziennika.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”