Zamknij

Składki na ZUS. Morawiecki zapowiedział 1 mld zł na ulgi

11.09.2019 14:44
Składki ZUS przedsiębiorcy 2019. Mateusz Morawiecki zapowiedział 1 mld zł na ulgi
fot. PAP/Mateusz Marek

– Rząd planuje dla małych firm i mikrofirm ulgę we wpłatach na FUS, której skutki mają sięgnąć około 1 miliard złotych – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Składki na ZUS, według obietnic PiS-u, mają być uzależnione od wysokości dochodów.

Przeznaczamy około 1 miliard złotych na zmniejszenie obciążeń w ZUS dla mikro- i małych firm poprzez fakt, że ZUS dla tych małych firm będzie mógł być obliczany nie od przychodu, jak dzisiaj, ale do pewnego poziomu od dochodu – oświadczył Morawiecki w Karczewie (woj. mazowieckie).

Zobacz także

Jak wyjaśnił, „tak to obecnie jest kalibrowane”, aby koszty, czyli „łączna niewpłacona pula pieniędzy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), nie przekraczała 1 mld zł”.

Morawiecki dodał, że ulga powinna objąć tych, dla których „można powiedzieć, że ryczałtowa stawka ZUS jest podstawą opłat na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych”.

Wszyscy ci, czy oni są samozatrudnieni, czy zatrudniają paru pracowników, i od tych pracowników, którzy są również na działalności gospodarczej, jest uiszczany ZUS, dla wszystkich tych osób ta ulga będzie przygotowana – oświadczył szef rządu.

Zobacz także

Zmiany w składkach ZUS

Jak dodał, ulga ma kosztować państwo około miliard złotych.

Premier podczas sobotniej konwencji wyborczej partii w Lublinie zapowiedział, że rząd po wprowadzeniu Małej Działalności Gospodarczej, czyli ZUS od przychodu, idzie w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu.

Ocenił, że ułatwi to sytuację tym przedsiębiorcom, którzy mają niższe dochody, którzy rozkręcają biznes i inwestują. Przyznał, że podwyższenie ryczałtu i obliczanie opłaty na ZUS od dochodu to realizacja oczekiwań przedsiębiorców wyrażana przez nich na wielu spotkaniach.

Teraz przedsiębiorcy opłacają składki ryczałtem. Kwota ta jest co roku waloryzowana, m.in. na podstawie średniego wynagrodzenia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP