Zamknij

Oskładkowanie umów. Pracodawcy chcą niższych podatków

24.09.2020 09:15
Składki ZUS od każdej umowy. Co planuje rząd?
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Oskładkowanie wszystkich rodzajów umów popierają związkowcy, a pracodawcy stawiają warunki. Jak podała "Gazeta Wyborcza", przedsiębiorcy poprą zmiany tylko, jeśli rząd obniży podatki.

Składki na ubezpieczenie społeczne obecnie odprowadzane są od umów o pracę i o zlecenie. Rząd Mateusza Morawieckiego planuje objąć składkami także umowy o dzieło. Zmiany są podyktowane rosnącą dziurą budżetową - tylko w tym roku deficyt finansów publicznych wyniesie około 110 mld zł. 

Jak podała "Gazeta Wyborcza", zwiększeniu ma ulec skala składek na ZUS. Reformą KRUS rząd nie jest planowana.

Oskładkowanie umów. Jakie propozycje?

Jak podkreśla gazeta, dodatkowe składki nie zasilą co prawda bezpośrednio budżetu, ale pozwolą rządowi płacić mniejszą dotację do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W rezultacie zaoszczędzone pieniądze rząd będzie mógł wydać na inne rzeczy.

Zobacz także

"Gazeta Wyborcza" wskazuje, że za masowym oskładkowaniem wszelkich umów opowiedzieli się związkowcy. 

- Wszelkie zwolnienia ze składek powodują, że pracodawcy wypychają pracownika z etatu na samozatrudnienie czy umowy-zlecenia. Dlatego w imię walki z dyskryminacją na rynku pracy trzeba oskładkować wszelkie formy zatrudnienia, w tym wszystkie umowy-zlecenia - podkreślił Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ, cytowany przez dziennik.

Gazeta podkreśla, że pracodawcy stawiają jeden warunek. - Zgadzamy się na dodatkowe składki, ale pod warunkiem, że nie zwiększy to kosztów pracy. Stanie się tak, gdy rząd, zwiększając składki, jednocześnie zmniejszy podatki - komentował Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Zobacz także

Jak podał dziennik, resort pracy dało związkowcom i pracodawcom dwa tygodnie na zgłoszenie swoich pomysłów. "Po tym okresie resort ma opracować reformę" - dodała "GW".

Według dziennika rząd Morawieckie planuje w pełni oskładkowanie wszystkich umów-zlecenia. Obecnie składki przy takich umowach trzeba płacić przynajmniej do wysokości pensji minimalnej.

Dodatkowego oskładkowane mają być umowy-zlecenia, gdy wykonują je osoby na umowach o pracę lub prowadzące własną działalność gospodarczą. Obecnie płacą tylko składkę zdrowotną.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza