Zamknij

Polacy nie chcą podnoszenia składek, żeby ratować służbę zdrowia

02.04.2021 11:17
Polacy nie chcą podnoszenia składek, żeby ratować służbę zdrowia
fot. Piotr Molecki/East News

Polacy chcą lepszego dostępu do służby zdrowia, ale nie chcą za to dodatkowo płacić. Z sondażu UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że aż 60 proc. ankietowanych nie chce płacić wyższych składek zdrowotnych, nawet jeśli poprawiłoby to możliwość korzystania z badań i ośrodków zdrowia.

Lockdown spowodował nie tylko paraliż wielu sektorów gospodarki, ale doprowadził również do dużego obciążenia służby zdrowia. Tarcza antykryzysowa jest wsparciem dla przedsiębiorców, a co z medykami? Czy rząd powinien podnieść składkę zdrowotną, aby poprawić jakość usług w sektorze medycznym

Ministerstwo Zdrowia podało, że w piątek (2 kwietnia 2021) liczba nowych zakażeń przekroczyła już 30,5 tys., zmarło 497 osób. Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że po Wielkanocy w każdym tygodniu będzie szczepionych 1 mln osób. Dodał także, że w najbliższym czasie uruchomione będą też nowe punkty szczepień. Docelowo szczepienia będą odbywały się m.in. w zakładach pracy.

Składki zdrowotne. Polacy nie chcą płacić wyższych składek na służbę zdrowia

Z badania opinii społecznej, przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że aż 60 proc. Polaków nie chce podnoszenia składek, żeby ratować służbę zdrowia. Tymczasem prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce zauważa, że w ochronie zdrowia jest zdecydowanie za mało pieniędzy w porównaniu z innymi krajami.

Przynajmniej od 20 lat mówię, że w Polsce należy podnieść składkę zdrowotną, ale pod warunkiem jednoczesnego przeprowadzenia gruntownych reform służby zdrowia. Powinniśmy wiedzieć, za co płacimy, a nie tylko ponosić większe koszty

prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC

Pod względem wydatków na służbę zdrowia Polska jest na końcu europejskiej stawki.

Tylko 25 proc. Polaków chce podniesienia składek zdrowotnych

Niemal co czwarty Polak uważa, że rząd powinien podnieść składkę zdrowotną w celu poprawienia jakości służby zdrowia. Opowiada się za tym 24,7 proc. ankietowanych. Grupa 60,2 proc. rodaków jest przeciwnego zdania. Z kolei 15,1 proc. respondentów nie ma stanowiska w tej kwestii. Za podniesieniem stawki głosują głównie osoby w wieku 30-39 lat, z wyższym wykształceniem i mieszkające w miastach liczących 100-200 tys. ludności.

Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha uważa, że wyniki sondażu są skutkiem utrzymywanej od lat dezinformacji obywateli. Jego zdaniem składka zdrowotna to czysty podatek, a wysokość wpłaty nie ma żadnego wpływu na zakres świadczonych usług medycznych.

– Od lat ludzie nie lubią płacić podatków, a składka zdrowotna jest jedną z wielu pobieranych danin. Te same osoby, które są przeciwne jej podnoszeniu, prawdopodobnie dodatkowo się ubezpieczą. I kiedy to zrobią, to zmieniają postrzeganie tej kwestii, tzn. większe wydatki im nie przeszkadzają – mówi Wojciech Bociański, ekspert BCC ds. służby zdrowia.

Za podniesieniem składki opowiada się 28,3 proc. mężczyzn oraz 21,3 proc. kobiet.

RadioZET.pl/MondayNews/PAP