Zamknij

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie. Przedsiębiorcy zapłacą więcej

07.07.2021 16:17
Przedsiębiorcy stracą na Polskim ładzie
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Prowadzenie własnego biznesu w Polsce może okazać się nieopłacalne po wejściu w życie Polskiego Ładu. Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił, co zmieni się w składce zdrowotnej i kto według niego na tym zyska.

Polski Ład to szereg zmian w podatkach, na których skorzystać mają najmniej zarabiający, a także służba zdrowia. Większość podatników z pewnością zyska na podniesieniu drugiego progu podatkowego, czy zwiększeniu kwoty wolnej do 30 tys. zł. Na tym jednak kończą się dobre zmiany.

Prawo i Sprawiedliwość chce, by przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotną tak jak etatowcy – od dochodu. Nie dość, że już taka zmiana sprawi, że składki na ZUS będą wyższe, to jeszcze nie będzie możliwości „odbicia” sobie tych kosztów w PIT. Znamy szczegóły projektowanych zmian.

Składka zdrowotna 2022. Deklaracja rządu i nasze wyliczenia

Polski Ład zakłada ujednolicenie składki zdrowotnej i likwidację ulgi w PIT, dzięki której można obecnie choć trochę zrekompensować sobie opłacane każdego miesiąca składki i daniny.

Zgodnie z obowiązującymi wciąż przepisami, przedsiębiorcy prowadzący własny biznes zobowiązani są do opłacenia składki zdrowotnej na ZUS w wysokości 9 proc. odgórnie ustalonej podstawy jej wymiaru. Podstawa wymiaru składki zdrowotnej  to kwota, która odpowiada 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku. W 2021 roku te 9 proc. składki odlicza się od kwoty 4 242,38 zł. Składka wynosi zatem 381,81 zł.

Koszty te w dużym stopniu rekompensuje ulga w PIT, z której skorzystać mogą zarówno liniowcy, jak i osoby rozliczające się zgodnie ze skalą podatkową. Zgodnie z art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od podatku dochodowego. Nie można odliczyć jednak całości, kwota podatku zmniejsza się o 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. Pozostałe 1,25 proc. bezzwrotnie należy przelać do ZUS.

Ostatecznie przedsiębiorcy mogą zmniejszyć PIT o 328,78 zł, a zatem realne obciążenie składką zdrowotną wynosi dziś 53 zł miesięcznie.

Co zmieni się po wejściu w życie Polskiego Ładu? Wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi na pytanie DGP mówił o minimalnym poziomie składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Zaproponowane zostało, aby składka zdrowotna była płacona zawsze przynajmniej od minimalnego wynagrodzenia. Jest to więc sytuacja korzystniejsza niż obecnie, gdy przedsiębiorca musi płacić składkę zdrowotną od podstawy w wysokości 75 proc.  przeciętnego wynagrodzenia 

Jan Sarnowski

Czy propozycja rządu dla przedsiębiorców rzeczywiście jest korzystniejsza? Sprawdźmy, w jaki sposób to rozwiązanie funkcjonowałoby w 2021 roku w najlepszym wypadku, czyli przy odliczeniu składki w oparciu o najniższą krajową.

Ta w bieżącym roku wynosi 2800 zł. Jeśli założymy, że jest to nowa podstawa wymiaru składek, to wówczas składka zdrowotna wyniesie 224 zł. Faktycznie, to mniejsze obciążenie niż obecne 381 zł. Należy jednak zauważyć, że realne obciążenie dziś, po odliczeniu składki w PIT, wynosi wspomniane 53 zł. Zatem nowa składka zdrowotna po wejściu w życie Polskiego Ładu i po likwidacji ulgi w PIT może okazać się nawet czterokrotnie wyższa.

RadioZET.pl/DGP