Zamknij

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie. Kto i ile zapłaci? [PRZYKŁADY]

26.07.2021 15:19
Jan Sarnowski o składce zdrowotnej
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Wiceminister finansów Jan Sarnowski wytłumaczył, jak zmieni się sposób obliczania składki zdrowotnej. Ile zapłacą etatowcy, a ile przedsiębiorcy na podatku liniowym lub ryczałcie?

Polski Ład miał być odpowiedzią na postpandemiczne problemy Polaków, także te finansowe. Czy tak się stanie? Cicha likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej w PIT wesprze służbę zdrowia, ale uderzy po kieszeni Polaków, którzy zdaniem rządu zarabiają „nadmiarowo”.

Mimo korzystnych dla podatników zmian w postaci wyższej kwoty wolnej od podatku czy przesunięcia drugiego progu podatkowego, przez jedną kosztowną modyfikację w składce zdrowotnej, korzyści podatkowe, szczególnie dla klasy średniej, mogą być niezauważalne.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie. Co się zmieni? [PRZYKŁADY]

Rząd w Polskim Ładzie zamierza zlikwidować możliwość odliczenia w PIT części składki zdrowotnej. Do tej pory podatnicy mogli odliczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. W jakim stopniu obciążenia wzrosną w przypadku etatowców, a jak zmiany odczują przedsiębiorcy?

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zdradził szczegóły dotyczące obliczania i uiszczania składki po wejściu w życie Polskiego Ładu.

W przypadku etatowców i przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej 9 proc. składka obliczona zostanie od całego dochodu, a możliwość zrekompensowania sobie strat w PIT zniknie. Taka sama zasada obliczenia składki obowiązywać będzie liniowców. Mało tego, w tych przypadkach pojawi się także stawka minimalna liczona od minimalnego wynagrodzenia, które w 2022 roku najprawdopodobniej wyniesie 3000 zł brutto.

Co to oznacza? Najniższa składka zdrowotna wyniesie 270 złotych miesięcznie i choć jest ona na pozór niższa od obecnej składki, to nie będzie już możliwości „odzyskania” choćby części tej kwoty w PIT.

Jak wyjaśnił wiceminister Sarnowski, minimalna składka „będzie działać w sytuacji, kiedy dochody wykazane przez przedsiębiorcę w roku podatkowym będą niższe niż minimalne wynagrodzenie".

Jak wskazał, w przypadku osób korzystających z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych rozwiązanie dotyczące składki minimalnej się nie pojawi, gdyż "w dużej części są to osoby, które w ten sposób dorabiają". Rząd oszczędził zatem ryczałtowców, umożliwiając im płacenie składki wyliczonej na podstawie faktycznie osiągniętego dochodu.

Sarnowski podał przykład osoby, która jako przedsiębiorca prowadzi sklep i rozlicza się stawką ryczałtu w wysokości 3 proc. i obecnie płaci składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym 7,75 proc. odlicza od płaconego przez siebie podatku.

Po zmianach, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, według wiceministra "osoba taka będzie płacić ryczałt w wysokości 3 proc. pomnożone przez przychody, natomiast składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu".

RadioZET.pl/PAP