Zamknij

Składka zdrowotna nie do ruszenia? „To nie czas na nerwowe ruchy”

17.01.2022 19:21
Nie będzie uproszczeń dla firm
fot. Jakub Kaminski/East News

Uproszczenie zasad pobierania składki zdrowotnej? To postulat Adama Abramowicza, Rzecznika MŚP, który mówił, że ZUS poprze ten pomysł. Zakład twierdzi jednak, że „nie czas na takie zmiany”.

Polski Ład zlikwidował możliwość odliczania składki zdrowotnej w rozliczeniu ze skarbówką, na czym straci część pracowników i przedsiębiorców. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicza zaproponował więc rozwiązanie, które miało przynajmniej ułatwić rozliczenie prowadzących działalność.

Zgodnie z propozycją, przedsiębiorcy mogliby od stycznia br. płacić zryczałtowaną zaliczkę na składkę zdrowotną w wysokości ok. 270 zł (tyle wynosi składka od płacy minimalnej). Podatnicy mieliby dopłacać do pełnej wysokości składki dopiero przy rocznym rozliczeniu ze skarbówką. Zdaniem Abramowicza, taki pomysł miał wstępnie został zaaprobowany przez ZUS. Wszystko wskazuje jednak na to, że ułatwień nie będzie.

ZUS miał być prostszy, ale urząd nie chce zmian

Adam Abramowicz zaproponował rozwiązanie, które polega na tym, że przedsiębiorcy mogliby płacić zryczałtowaną składkę ZUS, a dopiero przy rocznym rozliczeniu się ze skarbówką „gdy będzie wiadomo, ile wyniósł roczny dochód”, przedsiębiorcy dopłacaliby do zryczałtowanej składki.

Abramowicz wskazał, że na temat projektu zryczałtowanej składki w wysokości 270 zł rozmawiał z prezes ZUS Gertrudą Uścińską, która - jak zapewnił - "potwierdziła, że ZUS opowiada się za uproszczeniem systemu oraz jest w stanie technicznie to wykonać: obliczyć, na podstawie rocznych zeznań podatkowych wysokość należnej składki oraz zawiadomić przedsiębiorców o wysokości ewentualnej niedopłaty ".

W oświadczeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czytamy jednak, że nieprędko mogłoby dojść do takiej reformy.

To nie jest czas na nerwowe ruchy i zmianę systemu. Obecnie ZUS skupia się przede wszystkim na szkoleniach i wyjaśnianiu przedsiębiorcom zmian, które wprowadziła ustawa podatkowa Polskiego Ładu. Osoby prowadzące firmy muszą wiedzieć, na czym stoją, w jakiej wysokości opłacić składkę i kiedy to zrobić 

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Prezes ZUS potwierdziła, że rozmawiała z Adamem Abramowiczem, ale tematem dyskusji była „automatyzacja rozliczeń firm z ZUS oraz konsolidacja i automatyzacji wypłaty zasiłków, które przyczynią się do minimalizacji obciążeń przedsiębiorców, ograniczą czas i koszty, jakie przedsiębiorcy musieli poświęcać na kwestie rozliczeń oraz wpłyną na uszczelnienie systemu finansów publicznych".

 

Przedstawicielka urzędu zwróciła uwagę, że ZUS organizuje szkolenia dla przedsiębiorców, publikuje poradniki i odpowiada na pytania prowadzących działalność gospodarczą m.in. za pośrednictwem infolinii. ZUS zapowiedział też, że powstanie specjalny kalkulator, który umożliwi przedsiębiorcom wyliczyć składkę za dany miesiąc.

RadioZET.pl/PAP