Zamknij

Skarga na premiera do prokuratury. „Bezprawne wprowadzenie lockdownu”

18.02.2021 19:34
Mateusz Morawiecki
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Przedsiębiorcy złożyli do prokuratury „zawiadomienie o przestępstwie”, jakiego miał się dopuścić premier Mateusz Morawiecki. Mają nadzieję na wszczęcie wobec szefa rządu postępowania karnego za przekroczenie uprawnień podczas zarządzania obostrzeń dla gospodarki oraz  za narażanie zdrowia i życia Polaków w trakcie kampanii wyborów prezydenckich, gdy bagatelizował pandemię.

Lockdown zdaniem sądów został wprowadzony bez podstawy prawnej, gdyż zgodnie z Konstytucją ograniczyć wolność prowadzenia działalności gospodarczej można ustawą, a nie rozporządzeniem. Powołując się na tę wykładnię, sędziowie masowo uchylają kary nakładane przez sanepid za łamanie obostrzeń.

Grupa „Wolni Przedsiębiorcy” postanowiła złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przez premiera Morawieckiego przestępstwa. Zarzucają mu umyślne narażenie Polaków na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu oraz przekroczenie uprawnień, naruszenie przepisów Konstytucji RP oraz działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego przez wydawanie rozporządzeń o obostrzeniach i wymaganie ich przestrzegania.

Przedsiębiorcy powiadomili prokuraturę o popełnieniu przestępstwa przez premiera Morawieckiego

Powiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem, która ma przekazać dokument do Prokuratury Krajowej. W imieniu „Wolnych Przedsiębiorców” podpisy złożyli Gerard Wolski i Paweł Drabik, dołączono także 350 podpisów elektronicznych osób, które poparły akcję.

Pierwsza strona złożonego powiadomienia wygląd następująco:

morawiecki_zawiadomienie_wolni_przedsiebiorcy_02

Zdaniem przedsiębiorców ich inicjatywa będzie testem działania państwa prawa.

Niektórych może zszokować treść zawiadomienia, ale z tej sytuacji są tylko dwa wyjścia. Albo żyjemy w kraju bezprawia i wskazana osoba zostanie uniewinniona, lub otrzymamy odmowę wszczęcia, a w tym czasie nadal przedsiębiorcy będą uznawani za przestępców, albo stworzymy precedens do walki z nierównością, z jaką się spotykamy.

Gerard Wolski

Przedstawiciele zamkniętych branż wskazali ponadto, że luzowanie obostrzeń dotyczy przede wszystkim zagranicznych korporacji, na przykład sklepów w galeriach handlowych, a polskie biznesy, które często nie dostały żadnej pomocy od państwa, karane są za próbę uratowania się przed bankructwem i otwarcia wbrew rozporządzeniom premiera.

Prokuratura ma obowiązek przyjrzeć się otrzymanemu zgłoszeniu, przedsiębiorcy nie robią sobie jednak zbyt dużej nadziei na postawienie zarzutów premierowi, przypominając, że Prokuratorem Generalnym jest Zbigniew Ziobro, „kolega koalicyjny” Mateusza Morawieckiego.

RadioZET.pl/money.pl/podhale24.pl