Zamknij

Skarbówka żąda podatku od podatku. NSA: to niedopuszczalne

06.11.2019 12:17
Skarbówka żąda podatku PIT od VAT. Jest wyrok NSA
fot. Shutterstock/Natee Meepian (ilustracyjne)

Podatek wpłacony do urzędu skarbowego nie jest przychodem. Nie podlega więc „opodatkowaniu” – wynika z wyroku NSA.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Skarbówka nie może więc domagać się PIT od VAT, czyli podatku… od podatku – do takich wniosków doszedł Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie, którą opisuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sprawa dotyczyła siatkarza, który omyłkowo wystawił fakturę na klub sportowy, a fiskus zatrzymał "niesłusznie" wpłacony podatek VAT. Z orzeczenia wynika, że sportowiec wystawiał faktury klubowi sportowemu – w świetle prawa – mimo braku takiej możliwości. Strony łączyła bowiem umowa zlecenia.

Zobacz także

„Problem może dotyczyć każdego, kto wystawił pustą fakturę, choć nie powinien tego robić. Nie musiało wcale dojść do oszustwa, wystarczyła zwykła pomyłka lub niejasny stan prawny. Przykładowo, wystawca faktury naliczył podatek od czynności, która jest zwolniona z VAT. Albo uznał, że wykonał czynność w ramach działalności gospodarczej, a de facto było inaczej” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Wówczas, w świetle prawa, podatnik musi zapłacić należność wraz z VAT. Jeśli strony nie uzgodnią korekty faktury i podatek trafi do skarbówki – przepada. Ta sprawa jednak nie skończyła się wyłącznie na niesłusznie pobranym podatku VAT.

Zobacz także

Skarbówka zażądała od sportowca także podatku PIT, gdyż uznała, że zapłata wraz z podatkiem stanowi przychód. Fiskus uznał, że podatek dochodowy należy się od całej kwoty, którą otrzymał wystawca faktury, a więc także od VAT.

Sprawa trafiła do sądu, który początkowo twierdził, że sportowiec musi zapłacić 28 tysięcy złotych podatku dochodowego. Co istotne, podstawą opodatkowania dla takiego wyliczenia w tym przypadku jest przychód wraz z podatkiem VAT. Taki wyrok został jednak uchylony. NSA wyjaśnił, że gdyby zgodzić się ze stanowiskiem fiskusa, to doszłoby do sytuacji, w której jeden podatek (PIT) byłby pobierany od innego (VAT). Taka sytuacja jest niedopuszczalna – orzekł sąd.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”