Zamknij

Skarbówka sprzedaje biżuterię z przemytu

18.02.2021 22:10
złota biżuteria
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

O tym, że pieniądze nie śmierdzą, wiedzieli już władcy Cesarstwa Rzymskiego. W Polsce analogiczne podejście do zdobywania środków dla budżetu wykazały śląskie struktury Krajowej Administracji Skarbowej. Urzędnicy wystawili na sprzedaż złotą biżuterię zarekwirowaną podczas próby przemytu.

Pieniądze są potrzebne Polsce znacznie bardziej, niż w ostatnich latach. To efekt recesji wywołanej przez pandemie oraz wprowadzone z jej powodu obostrzenia i zakazy działania dla przedsiębiorców. Jednym ze sposobów na polepszenie stanu finansów publicznych jest wprowadzenie nowych podatków i rząd nie waha się z tej opcji skorzystać: Ministerstwo Finansów szuka ekspertów, których zadaniem będzie wymyślanie iw wdrażania nowych danin.

Krajowa Administracja Skarbowa stara się pozyskać środki dla państwa w inny sposób. KAS wystawił na sprzedaż złotą biżuterię zarekwirowaną lata temu podczas próby jej przemytu przez przejście graniczne w Cieszynie Boguszowicach.

KAS sprzedaje złotą biżuterię. Cena wywoławcza 5 procent poniżej wartości rynkowej

W skład wystawionej na sprzedaż kolekcji wchodzą złote łańcuszki, pierścionki z kamieniami, sygnety, bransoletki i kolczyki. Biżuteria została zatrzymana podczas kontroli celnej, jako że przewożący ją obywatel Turcji nie zgłosił jej do odprawy.

Łączna wartość przejętej biżuterii została oszacowana przez rzeczoznawcę na 232 200 zł. Cena wywoławcza w licytacji została wyznaczona poniżej tej wartości.

Złotych wyrobów jubilerskich do odprawy celnej nie zgłosił obywatel Turcji. Po zakończeniu postępowania biżuteria trafiła do sprzedaży. Według opinii rzeczoznawcy, obecnie jej wartość wynosi ponad 232 tys. zł. Wartość wywołania to 75 proc. wartości szacunkowej, czyli ponad 174,1 tys. zł.

nadkom. Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach

Kolekcję można obejrzeć w siedzibie Urzędu Skarbowego w Cieszynie, gdzie należy także składać oferty. Termin przystąpienia do przetargu mija w piątek 19 lutego 2021 roku, komisyjne otwarcie kopert nastąpi rano 25 lutego 2021 roku.

Wyłonienie kupca uprawnionego do zakupu kolekcji ma nastąpić błyskawicznie – wygra najwyższa oferta. Wyniki przetargu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

RadioZET.pl/PAP