Zamknij

Skarbówka przyznaje nagrody w zależności od liczby kontroli

09.07.2020 17:59
Skarbówka przyznaje nagrody w zależności od liczby kontroli
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Im więcej zakończonych kontroli, tym wyższa premia - tak ma wyglądać system nagród w urzędach skarbowych. Jak podkreślił portal Prawo.pl, w takiej sytuacji "podatnik jest z góry na przegranej pozycji".

Skarbówka posiada system nagród, którego centralnym punktem jest liczba wykonywanych kontroli. Portal Prawo.pl powołał się wykaz wydruku jednego z  pracowników urzędu celno-skarbowego.

Wynikało z niego, że aby pracownik skarbówki mógł otrzymać nagrodę w pełnej wysokości, musi zakończyć w kwartale trzy lub więcej kontroli. Co więcej - do 100 proc. premii mogą wystarczyć też dwie kontrole. W takiej sytuacji pracowników musi pokazać tzw. dodatkowe rzeczy, jak wpłaty, duże przypisy, decyzje o zabezpieczeniu, udział w zorganizowanych akcjach, badanie cen transferowych, optymalizacja podatkowa.

Skarbówka rozdaje nagrody uznaniowo

Co na to Ministerstwo Finansów? W odpowiedzi udzielonej portalowi Prawo.pl przekazano, że kryteria przyznawania nagród za szczególne osiągnięcia wynikają z przepisów prawa, które są doprecyzowane w regulacjach wewnętrznych każdej jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Zobacz także

"Głównym kryterium ustawowym są szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej/szczególne osiągnięcia w Służbie Celno-Skarbowej. Regulacje wewnętrzne zawierają zaś zasady podziału nagród i tworzenia funduszu nagród" - podkreśliło Prawo.pl.

Ponadto zasady podziału nagród są ustalane przez kierowników jednostek KAS we współpracy z organizacjami związkowymi. "Przyznanie indywidualnej nagrody zależy od oceny pracy danej osoby przez przełożonych i  musi opierać się na przepisach prawa i zapisach regulacji wewnętrznych" - przekazał portal.

Zobacz także

W ocenie dr hab. Roberta Suwaja, prof. Politechniki Warszawskiej w rozmowie z Prawo.pl alarmował, że przy rozdzielaniu nagród ważniejszych powinien być czynnik jakościowy, a nie ilościowy. Premier powinny trafiać do urzędników za dobrze przeprowadzone kontrole, a nie za ich liczbę bez względu na skutek.

Prawo.pl poinformowało również o wysokościach nagród wypłacanych w Ministerstwie Finansów. W ubiegłym roku przeciętna nagroda brutto w na jednego zatrudnionego w resorcie wyniosła 16 845 złotych (z tego z nadwyżki ponad 3 proc. odpis – 13 755 złotych). Dla funkcjonariuszy było to przeciętnie 17 455 złotych.

RadioZET.pl/Prawo.pl