Zamknij

Automatyzacja w skarbówce. Resort finansów pracuje nad e-urzędem

05.08.2020 09:13
Powstaje e-urząd skarbowy
fot. Shutterstock/ WAYHOME studio (ilustracyjne)

Rozliczenie PIT, zapłata podatków lokalnych czy składanie pism do skarbówki bez wychodzenia z domu? Resort finansów pracuje nad e-urzędem skarbowym.

- Dzięki e-urzędowi skarbowemu będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe z fiskusem sprzed swojego komputera, czy każdego innego urządzenia mobilnego podłączonego do internetu -  mówił dla PAP Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.

Już niebawem e-urząd, czyli wirtualna skarbówka zapewni podatnikom kompleksową obsługę i umożliwi załatwianie formalności w sieci. Na jakim etapie są prace?

E-urząd, czyli skarbówka w sieci. Resort finansów o cyfryzacji podatków

- Intensywnie pracujemy nad udostępnieniem kompleksowej obsługi podatnika w przestrzeni wirtualnej, w tzw. e-urzędzie skarbowym, dzięki któremu będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe na styku z fiskusem sprzed swojego komputera, czy każdego innego urządzenia mobilnego podłączonego do internetu  -  mówił przedstawiciel resortu finansów.

Zobacz także

Jak dodał, kilkanaście systemów informatycznych działających w ponad 400 urzędach skarbowych w Polsce zostało zastąpionych jednym systemem. Koch ocenił, że dzięki centralnym systemom udało się zautomatyzować wiele procesów biznesowych, np. poprzez wprowadzenie mikrorachunków podatkowych.

- Wcześniej codziennie w każdym z 400 urzędów skarbowych około 4 tysięcy pozycji z wyciągu z NBP było księgowane ręcznie – wskazał Przemysław Koch.

Zobacz także

Dodał, że poziom automatyzacji skarbówka osiągnęła w procesie księgowania wpływów podatkowych wyniósł nawet 98 procent. Ekspert wskazał też inne przykłady transformacji cyfrowej w skarbówce. Mowa o automatycznym zwrocie podatku PIT i dystrybucji 1 procenta podatku na konto organizacji charytatywnych.  

- Zaplanowaliśmy i wykonaliśmy własnymi siłami migracje z 400 lokalnych baz danych urzędów skarbowych do jednego centralnego systemu. Pracownicy administracji skarbowej raportują w ankiecie, że mają obecnie o wiele większe możliwości obsługi klienta, prowadząc kilka procesów równocześnie, bądź są wyręczani przez procesy automatyczne, odbywające się na przykład w nocy - stwierdził Koch.

RadioZET.pl/PAP