Zamknij

Skarbówka planuje protest. Urzędnicy wyłączą komputery

25.09.2020 08:21
Skarbówka planuje protest. Urzędnicy wyłączą komputery. Kiedy?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Pracownicy skarbówki planują nietypowy protest. 30 września wyłączą swoje komputery na 20 minut. Tego samego dnia planowane są kolejne negocjacje płacowe z resortem finansów.

KAS, czyli Krajowa Administracja Skarbowa, planuje zwolnienia pracowników i cięcia zarobków urzędników. Takie plany nie podobają się funkcjonariuszom i pracownikom KAS, którzy zapowiedzieli w przyszłym tygodniu akcję protestacyjną. 

W środę 30 września, na 20 minut między godz. 10, a 10:20 pracownicy wyłączą swoje komputery w urzędach celno-skarbowych w Polsce i innych organach aparatu skarbowego. Jak zauważył "Puls Biznesu", termin akcji nie jest przypadkowy. Tego dnia o godz. 14 ma odbyć się spotkanie ministra finansów Tadeusza Kościńskiego z komitetem protestacyjnym.

Skarbówka przeciwko zwolnieniom

Czego domagają się protestujący urzędnicy? Według portalu Prawo.pl, urzędnicy nie zgadzają się na zamrożenie płac w sferze budżetowej, likwidację 3 proc. odpisu na fundusz nagród oraz innych dodatkowych świadczeń, redukcję zatrudnienia w KAS, obciążenie pracowników i funkcjonariuszy kosztami odpraw emerytalnych związanych z redukcjami zatrudnienia (co spowoduje dodatkowe zmniejszenie wynagrodzeń i uposażeń).

Zobacz także

- Przy tworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej (2017 rok - przyp. red.) zatrudnienie łączne zmniejszono o około 8 procent, co już wtedy spowodowało znaczne niedobory kadrowe i utrudniło funkcjonowanie administracji podległej Ministrowi Finansów, w tym w zakresie bieżącej obsługi podatników - komentował Tomasz Ludwiński, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ „Solidarność”.

W Krajowej Administracji Skarbowej nie jest możliwe zmniejszanie zatrudnienia bez pogorszenia jakości wykonywanych zadań i poprawy obsługi interesantów

Tomasz Ludwiński

Związkowiec podkreślił, że przez 9 lat nie było podwyżek kwot bazowych w administracji, a w latach 2009–2017 płace w gospodarce narodowej wzrosły o 25 proc., a w korpusie służby cywilnej o niecałe 10 proc. - Sprawna administracja wymaga dobrych pracowników, a źle wynagradzani będą odchodzić z pracy - dodał Ludwiński.

RadioZET.pl/Puls Biznesu/Prawo.pl