Zamknij

Skarbówka otrzyma uprawnienia policji

27.10.2020 07:51
policjanci
fot. forma82 / Shutterstock.com

Kilkaset zmian w prawie dających funkcjonariuszom skarbówki uprawnienia dostępne do tej pory tylko policjantom szykuje Ministerstwo Finansów. Dzięki nowelizacjom fiskus ma znacznie sprawniej pozyskiwać pieniądze dla Skarbu Państwa.

Podatki same się nie ściągną, uznało Ministerstwo Finansów, i zamierza dać funkcjonariuszom skarbówki możliwości zastrzeżone do tej pory dla policjantów. Do projektu przepisów dotarł „Puls Biznesu”.

Gazeta wskazała, że szykowane jest kilkaset zmian w prawie. Fiskus ma dzięki nim sprawniej radzić sobie ze ściąganiem należności podatkowych, jako że czynności które do tej pory wykonywała policja będzie mogła podjąć samodzielnie. Resort podkreśla, że to element uszczelniania systemu podatkowego.

Funkcjonariusze skarbówki staną się policjantami podatkowymi

W uzasadnieniu planowanego znacznego rozszerzenia kompetencji pracowników skarbówki Ministerstwo Finansów stwierdziło, że nowe prawo ma usprawnić wykonywanie zadań przez organy KS w zwalczaniu szarej strefy, uszczelnianiu wpływów do budżetu państwa oraz zwalczania wyłudzeń skarbowych i oszustw karuzelowych.

Zobacz także

Fiskus ma między innymi otrzymać możliwość prowadzenia własnych śledztw w sprawach, w których podejrzewać będzie oszustwo skarbowe. Nowych uprawnień ma być znacznie więcej.

Zobacz także

Funkcjonariusze będą mogli przeprowadzać zakupy kontrolowane, blokować na dłużej konta bankowe, rekwirować mienie ruchome (samochody, maszyny i urządzenia, sprzęt elektroniczny), otrzymywać dostęp do danych objętych tajemnicą banków i do bazy z odciskami palców oraz DNA.

Zobacz także

Przekształcenie funkcjonariuszy skarbówki w policjantów podatkowych ma „dopełnić i wzmocnić” narzędzia uszczelniające system podatkowy, takie jak STIR, JPK, split payment czy podpięcie kas fiskalnych do internetu.

Zobacz także

Nowe uprawnienia skarbówki mają służyć przede wszystkim do wykrywania i zwalczania zorganizowanych grup przestępczych oraz przekrętów na dużą skalę. Fiskus będzie mógł prosić o pomoc w przeprowadzanych akcjach Żandarmerię Wojskową.

Jak podał „Puls Biznesu”, projekt nie został jeszcze skierowany do uzgodnień międzyresortowych ani konsultacji publicznych.

RadioZET.pl/PAP/Puls Biznesu