Zamknij

Skarbówka będzie udawać klientów. Zakupy kontrolowane

16.10.2020 20:38
mężczyzna analizujący wykres
fot. Shutterstock

Nowe przepisy dadzą urzędnikom prawo do przeprowadzania prowokacji. Jeśli przedsiębiorca w jakikolwiek sposób uchybi podczas transakcji przepisom, fiskus będzie mógł nałożyć na niego karę.

Koronawirus sprawił, że liczba kontroli skarbowych (i co za tym idzie, nakładanych kar) znacznie zmalała. Wygląda na to, że rząd chce sobie odbić te straty dla budżetu z sowitą nawiązką.

„Rzeczpospolita” dotarła bowiem do projektu ustawy dającej pracowników skarbówki prawo do udawania klientów i przeprowadzania prowokacji. Nowe przepisy znacznie ułatwią także egzekwowanie kar.

Fiskus będzie mógł przeprowadzać prowokacje

Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej ma dać urzędnikom o wiele szersze kompetencje podczas przeprowadzania kontroli. Najważniejszą zmianę jest wprowadzenie instytucji prowokacji, która pozwoli patrzeć przedsiębiorcom na ręce podczas ich pracy i karać za wszystkie zaobserwowane naruszenia przepisów.

Zobacz także

Do takich sytuacji już dochodziło. Cała Polska ekscytowała się zarzutami postawionymi mechanikowi, który już po zamknięciu zakładu spełnił prośbę dwóch kobiet i wymienił im żarówkę w samochodzie. Przyjął za to 10 zł i nie wystawił paragonu. Na to tylko czekały urzędniczki, które nałożyły na mężczyznę mandat w wysokości 500 zł.

Zobacz także

Mechanik go nie przyjął i sprawa trafiła do sądu. Ten po jej rozpatrzeniu uznał co prawda, że mężczyzna jest winny zarzucanego mu czynu, odstąpił jednak od wymierzenia kary. Fiskus złożył apelację, z której wycofał się gdy o wydarzeniu zaczęło robić się głośno. Nowe przepisy mają sprawić, że przyłapanym będzie znacznie trudniej uniknąć kary.

Zobacz także

Nowelizacja wprowadza także zmiany w egzekucji należności fiskusa. Jeśli te przekroczą wartość 5000 zł, skarbówka będzie mogła motywować do spłaty zajmując tymczasowo samochód lub inny środek transportu dłużnika. Fiskus będzie mógł także wziąć w zastaw towar przedsiębiorcy.

Zagłosuj

Czy skarbówka powinna mieć możliwość przeprowadzania prowokacji?

Liczba głosów:

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe prawo miałoby zostać uchwalone. Prawdopodobne jest jednak, że rząd szykuje się na ofensywę skarbową w 2021 roku, gdy uda się poradzić z drugą falą COVID-19.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita