Zamknij

Skarbówka będzie prowadzić zdalne kontrole

05.03.2021 18:39
wizyta w urzędzie skarbowym
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Zamiast wizyty w siedzibie kontrolowanego przedsiębiorstwa zdalna wideorozmowa. Tak już niedługo mogą wyglądać działania skarbówki. Ministerstwo Finansów stworzyło projekt ustawy, która umożliwi przesłuchiwanie przedsiębiorców na odległość.

Urzędy skarbowe będą mogły wybierać się na e-wizyty do przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi przepisami regulującymi rejestrowanie zdalnych przesłuchań, dzięki którym ta opcja z teorii stanie się praktyką.

Dla skarbówki będzie to nieoceniana pomoc, szczególnie w czasach zarazy. Nieoficjalnie mówi się, że ofensywa kontroli przedsiębiorstw przyniosła nieoczekiwany przez fiskusa skutek: dużo zarażeń wśród wysyłanych w teren urzędników.

Zdalne kontrole urzędów skarbowych. Trwają konsultacje przepisów

Resort finansów w e-wizytach skarbówki widzi same pozytywy. Mają pomóc ograniczyć wydatki, przyspieszyć przeprowadzanie kontroli i na dodatek dzięki temu pozwolić na prześwietlenie nawet większej liczby przedsiębiorstw.

Zdalne kontrole są możliwe dzięki art. 76 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Musi on zostać jednak uszczegółowiony za pomocą rozporządzenia, i to właśnie nad nim pracuje obecnie resort finansów.

Rozporządzenie, które obowiązywało do początku 2021 roku, było zbyt archaiczne, żeby można było wykorzystać je w praktyce. W nowych przepisach ma znaleźć się zapis umożliwiający cyfrową rejestrację przebiegu rozmowy oraz włączenie jej do akt sprawy. MF podkreśla, że będzie można wykorzystać je jako dowód w ewentualnym postępowaniu skarbowym bądź karnym.

Dzięki możliwości zdalnego prowadzenia kontroli urzędnicy nie będą między innymi musieli jechać do siedziby przedsiębiorstwa na drugi koniec Polski czy prosić lokalne urzędy o wykonanie czynności w ich imieniu.

Nie wiadomo jeszcze, jak szybko zostaną wdrożone nowe przepisy. Nawet gdy będą już obowiązywać, możliwość praktycznego przeprowadzania zdalnych kontroli może wymagać zamówienia przez KAS specjalnego oprogramowania.

Korzystanie ze standardowych komunikatorów może być problematyczne ze względu na niskie bezpieczeństwo transmisji, a co za tym idzie, ryzyko naruszenia tajemnicy skarbowej.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita