Zamknij

Skarbówka będzie namawiać do łamania prawa i nakładać za to kary?

29.07.2021 18:55
funkcjonariusz służby celno-skarbowej
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News

Krajowa Administracja Skarbowa dzięki Polskiemu Ładowi ma zyskać nową broń w walce z łamaniem prawa podatkowego: nabycie sprawdzające. Agenci KAS będą mogli pod przykrywką dokonywać zakupów i sprawdzać, czy transakcja została rozliczona zgodnie z prawem. A być może nawet namawiać w trakcie, żeby to prawo obejść.

Polski Ład ma według rządu przynieść obniżkę podatków. Ekonomiści wyliczyli, że będzie odwrotnie: przepisy zaszyte w zademonstrowanym projekcie ustawy sprawią, że małe polskie przedsiębiorstwa będą płacić fiskusowi 30 procent więcej, niż do tej pory.

Podwyżka podatków to nie jedyna rewolucja, jaką szykuje biznesowi rząd. Nowe uprawnienia dostanie Krajowa Administracja Skarbowa. Jej agenci będą mogli udawać klientów. Jeśli podczas nabycia sprawdzającego dojdzie złamania przepisów, będą wystawiać mandaty.

Polski Ład: Krajowa Administracja Skarbowa z prawem do przeprowadzania prowokacji

Dzięki nowym uprawieniom agenci KAS będą mogli podawać się za klientów dowolnie wybranego przedsiębiorstwa. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy w trakcie zakupu przestrzegane będą wszystkie obowiązujące przepisy podatkowe.

W praktyce w Polskim Ładzie usankcjonowane mogą zostać prowokacje względem przedsiębiorców. Do najgłośniejszych należała sprawa dwóch urzędniczek, które wyprosiły u mechanika wymianę żarówki po zamknięciu warsztatu. Za usługę wręczyły 10 zł, a gdy przedsiębiorca je przyjął nie wydając paragonu, oskarżyły o złamanie prawa. Takie „kontrole” mają stać się codziennością - niewykluczone, że agenci będą mogli aktywnie namawiać do łamania prawa.

Bartosz Kubista, doradca podatkowy, wskazał serwisowi prawo.pl, że nie widzi w zamiarach rządu skutecznego sposobu na uszczelnienie systemu podatkowego.

Trudno zrozumieć motywację ustawodawcy do wprowadzania podobnych zmian. To przykład typowych niecelowych działań. Jeżeli ustawodawca, chce uszczelniać system podatkowy, to powinien skierować uwagę i pracę urzędników tam, gdzie naprawdę warto. Krajowa Administracja Skarbowa jest już i tak nadmiernie obłożona, a sprawy ciągną się miesiącami. Wyprowadzenie urzędników na ulice tylko pogłębi ten stan.

Bartosz Kubista

Kubista dodał, że urzędnicy powinni zająć się raczej wielkimi podatnikami oraz „mafią VAT”, a „ściganie drobnych przedsiębiorców za niewystawienie paragonu jest absolutnie nieproporcjonalne i nie przełoży się na istotne zwiększenie wpływów do budżetu”.

Innego zdania jest Ministerstwo Finansów. Resort uważa, że wprowadzenie kontroli przyniesie wymierne korzyści. Resort powołał się przy tym na dane historyczne, z których wynika, że z 25 000 kontroli przeprowadzonych przez urzędy celno-skarbowe w latach 2017-2019 około 17 000 zakończyło się wystawieniem mandatu karnego. W 2020 roku przeprowadzono 15 000 takich kontroli: nieprawidłowości stwierdzono w ponad 43 procentach przypadków.

RadioZET.pl/prawo.pl