Zamknij

Skandal finansowy w Malezji. Sąd w Singapurze nakazał zwrot milionów dolarów

Olga Papiernik
10.09.2018 14:52
1 dolar
fot. Photo by Aidan Bartos on Unsplash

Sąd w Singapurze nakazał zwrot milionów dolarów sprzeniewierzonych z malezyjskiego funduszu państwowego 1MDB w transgranicznym skandalu finansowym, który pomógł obalić byłego przywódcę Najiba Razaka.

Tan Rajah i Cheah, kancelaria prawnicza działająca w Singapurze, działająca na rzecz 1MDB i rządu malezyjskiego, oświadczyła w poniedziałek, że sądy stanowe w Singapurze "udzieliły nakazów zbycia" w odniesieniu do sumy pieniężnej w wysokości 15,3 miliona USD (11,1 miliona USD).

"Środki te są przekazywane na specjalny rachunek bankowy do odzyskiwania 1MDB w Kuala Lumpur, a wysiłki mające na celu odzyskanie innych bezprawnie sprzeniewierzonych aktywów trwają", czytamy w oświadczeniu.

Nowy rząd Malezji pod przywództwem premiera Mahathira Mohamada (93) rozpoczął dochodzenie w sprawie zarzutów, że Najib i jego kumple zrabowali miliardy dolarów z funduszu podczas jego urzędowania.

W ubiegłym miesiącu jacht o wartości około ćwierć miliarda dolarów, rzekomo kupiony przez malezyjskiego biznesmena Low Taek Jho za pieniądze odebrane z 1MDB, powrócił do Malezji z Indonezji.

Mahathir powiedział, że władze starają się również odzyskać odrzutowca za 35 milionów dolarów rzekomo należącego do Low, ekstrawaganckiego międzynarodowego finansisty, który znajduje się w centrum skandalu, ale którego miejsce pobytu poza Malezją pozostaje nieznane.

Minister finansów Malezji Lim Guan Eng z zadowoleniem przyjął ruch sądu w Singapurze.

- Mam nadzieję, że to początek jeszcze więcej, bo przecież suma tych pieniędzy to tylko wierzchołek góry lodowej, która ma zostać zwrócona w związku z 1MDB
 - powiedział w oświadczeniu.

Władze Singapuru w 2016 r. Poinformowały, że przejęły sumę 240 mln USD (174 mln USD) na rachunkach bankowych i nieruchomościach związanych z 1MDB.

Miasto-państwo również zamknęło oddziały dwóch szwajcarskich banków i uwięziło szwajcarskiego bankiera i trzech singapurskich prywatnych bankierów po śledztwie.

Amerykański Departament Sprawiedliwości, który stara się odzyskać aktywa rzekomo kupione za pomocą zrabowanych pieniędzy, twierdzi, że 4,5 mld USD zostało skradzione z 1MDB.

Skandal przyczynił się do porażki w wyborach w maju Najiba, który założył i nadzorował fundusz.

Od czasu swojej porażki wyborczej były przywódca został aresztowany i oskarżony o skandal, ale został zwolniony za kaucją. Zaprzecza wszelkim nadużyciom.

mba/aph/OP