Zamknij

Wynajmowali mieszkania w ramach internetowego serwisu Airbnb bez zezwolenia

Olga Papiernik
03.04.2018 12:27
mieszkanie
fot. Sylwia Pietruszka on Unsplash

Sąd w Singapurze skazał we wtorek dwóch gospodarzy mieszkań wynajmowanych w ramach internetowego serwisu Airbnb na grzywny w wysokości 45,8 tys. dolarów za krótkoterminowy wynajem nieruchomości bez zezwolenia - informuje Reuters.

Dwóch mężczyzn uznano za winnych wynajmowania czterech mieszkań w kondominium przez okres mniejszy niż sześć miesięcy bez zezwolenia z urzędu ds. modernizacji miasta. Jest to pierwszy taki wyrok po wprowadzeniu w ubiegłym roku w Singapurze nowych przepisów dotyczących krótkoterminowego wynajmu, zakazujących wynajmu nieruchomości bez zezwolenia na okres mniejszy niż trzy miesiące.

Serwis Airbnb, który stał się tańszą alternatywą dla hoteli, znalazł się w ogniu krytyki, ponieważ pogarsza kryzys mieszkaniowy w bogatym, lecz niewielkim obszarowo Singapurze. Minimalny okres wynajmu mieszkań prywatnych w Singapurze to trzy następujące po sobie miesiące. Z kolei w przypadku mieszkań komunalnych, w których żyje ok. 80 ludności Singapuru, najmniejszy okres wynajmu to sześć miesięcy.

- Wyrok ma być ostrzeżeniem dla innych osób prowadzących nielegalny biznes - powiedział we wtorek sędzia.

Urząd ds. modernizacji miasta planuje wkrótce przeprowadzić konsultacje społeczne w sprawie nowych regulacji dotyczących krótkoterminowego najmu. - Mamy nadzieję, że konsultacje społeczne przyniosą większą jasność (przepisów)  - oświadczył Mich Goh, przedstawiciel Airbnb w Azji Południowo-Wschodniej.

PAP/OP