Zamknij

Siłownie otwarte w czasie lockdownu. Przedsiębiorca uniknie kary

19.07.2021 14:35
Siłownie otwarte mimo zakazu. Kary nie będzie
fot. Polska Press/East News

Prawo znów po stronie przedsiębiorców. Nie będzie kary dla właścicieli siłowni otwartych wbrew zakazom.

Lockdown na ponad rok zamroził wiele sektorów gospodarki, w tym branżę fitness. Niektórzy przedsiębiorcy z obawy przed bankructwem zdecydowali się jednak na otwarcie siłowni wbrew rządowym zakazom.

Plany zarobku pokrzyżowała jednak kontrola Inspekcji Sanitarnej. Urzędnicy nałożyli kary na właściciela trzech centrów fitness. Sprawa trafiła do sądu.

Przedsiębiorcy nie muszą płacić kary za prowadzenie biznesu w czasie lockdownu

Branża fitness była jednym z najdłużej zamrożonych sektorów gospodarki. Dziesiątki, a nawet setki przedsiębiorców w ramach akcji #OtwieraMY skróciło lockdown i wbrew rządowym zakazom wznowiło działalność, narażając się na kontrole i kary finansowe sięgające 30 tys. zł.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku w czasie lockdownu przeprowadził w należących do jednego przedsiębiorcy trzech klubach sportowych kontrole. Siłownie i centra fitness w świetle obowiązującego wówczas rozporządzenia powinny być zamknięte dla klientów, ale nie wszyscy stosowali się do zakazu.

Przedsiębiorca otworzył kluby, za co sanepid w odrębnych decyzjach miał nałożyć na niego kary finansowe. Rzecznik MŚP Adam Abramowicz brał udział w postępowaniu odwoławczym, broniąc właściciela, który mimo lockdownu prowadził biznes.

Rzecznik uznał, że sanepid naruszył przepisy kodeksu postępowania administracyjnego i nie miał podstaw, by ukarać właściciela otwartych siłowni.

„Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny uchylił przedmiotowe decyzje w całości i przekazał sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Organ odwoławczy stwierdził, że rozstrzygnięcie tych spraw wymaga jednoznacznego ustalenia, jaki podmiot wykonywał działalność w klubach sportowych należących do przedsiębiorcy i jakie usługi były świadczone w tych obiektach” – czytamy w komunikacie Rzecznika MŚP.

RadioZET.pl/Rzecznik MŚP