Zamknij

Siłownie i kluby fitness przygotowują się do otwarcia [NOWE WYTYCZNE]

02.06.2020 17:35
Siłownie - kiedy otwarcie. WYTYCZNE dla pracowników i klientów
fot. Shutterstock/Neptunestock (ilustracyjne)

Jako ostatnia na liście odmrażania gospodarki znalazła się m.in branża fitness. Od 6 czerwca otwarte zostaną siłownie i kluby sportowe. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o wytycznych.

Odmrażanie gospodarki dobiega końca. Branża fitness jako jedna z ostatnich gałęzi rynku może wrócić do gry i zacząć nadrabiać straty wywołane epidemią koronawirusa.

Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla przedsiębiorców z branży fitness. O czym należy pamiętać przed otwarciem siłowni i jak przygotować się do pierwszej wizyty na zajęciach sportowych?

Nowa normalność na siłowni. O czym trzeba pamiętać?

Ministerstwo Rozwoju przypomina, że opublikowane wytyczne dotyczą zarówno przedsiębiorców otwierających ponownie kluby fitness, jak i ich klientów.

Zobacz także

Ci pierwsi muszą pamiętać o przeszkoleniu trenerów, instruktorów i pracowników siłowni o nowych zasadach. Żaden pracownik nie powinien przychodzić do pracy jeśli zauważy u siebie niepokojące objawy wskazujące na zakażenie się koronawirusem. Kluby i siłownie powinny zapewnić swoim pracownikom maseczki lub przyłbice ochronne oraz rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Resort finansów zaleca utrzymanie przynajmniej 1,5m odległości między pracownikami.

Pracownicy powinni umyć ręce przed rozpoczęciem pracy, nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków. Co z trenerami? Instruktorzy z racji wykonywania ćwiczeń siłowych powinni jedynie  zwiększyć odległość pomiędzy osobami na minimum 2 metry.

Zobacz także

Pracownicy siłowni, jak czytamy w instrukcji ministerstwa, powinni dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne, przed, w trakcie i po zakończonym dniu pracy. Chodzi także o dezynfekcję powierzchni dotykowych jak np. uchwyty, poręcze, ławki, drążki, ale też włączniki świateł czy urządzeń.

Każdy klub powinien poinformować klientów o nowych zasadach. Przy wejściu do siłowni powinna ponadto pojawić się informacja o maksymalnej liczbie osób, która może przebywać w placówce. Ważne jest również utrzymanie odległości przynajmniej 2 metrów pomiędzy klientami i pracownikami siłowni. Zaleca się też wyznaczenie na podłodze stref zapewniających zachowanie odpowiednich odległości między ćwiczącymi.

Zobacz także

Resort zaleca, by personel obserwował ćwiczących i sprawdzał, czy klienci ćwiczą w odpowiedniej odległości od siebie. Zaleca się bowiem użytkowanie co drugiej maszyny, jeśli te przymocowane są na stałe. Przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych przypada 2 osoba. Kluby fitness powinny też ustalić godziny przerwy technicznej w ciągu dnia na potrzeby dezynfekcji powierzchni i wentylacji pomieszczeń.

Pracownicy powinni pamiętać także o dezynfekcji szafek na ubrania, toalet, czy przestrzeni samoobsługowych.  

Dozowniki z płynem do dezynfekcji powinny być ulokowane przy wejściu do budynku, toalet czy przebieralni.

Klienci muszą pamiętać o zasadach panujących na siłowni. Po każdym ćwiczeniu powinni samodzielnie zdezynfekować sprzęt na podstawie instrukcji przekazanej przez klub. W miarę możliwości, zaleca się by korzystali np. z własnej maty. GIS i resort rozwoju odradzają korzystania z nadmuchowych suszarek do rąk.

WSZYSTKIE WYTYCZNE DLA BRANŻY FITNESS DOSTĘPNE SĄ TUTAJ>>>

RadioZET.pl/Gov.pl