Zamknij

Siłownie i restauracje otworzą się wcześniej. O jeden dzień

12.05.2021 14:05
ćwiczenie w siłowni w reżimie sanitarnym
fot. Jakub Kaminski/East News

Rząd zrewidował plany odmrażania gospodarki, przyspieszając zgody na otwarcie kin, teatrów, restauracji i siłowni. Nie wszyscy zostali jednak potraktowani tak samo: o ile kultura zacznie przyjmować klientów 8 dni wcześniej, restart branży gastronomicznej i fitness został przyspieszony symbolicznie o 24 godziny.

Lockdown zniknie nieco szybciej, niż zapowiadał rząd. Zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego, rząd zdecydował się wprowadzić zmiany do harmonogramu odmrażania gospodarki.

Zadowolone mogą być kina, teatry, instytucje kulturalne oraz parki rozrywki: termin ich otwarcia został przesunięty z 29 maja 2021 na 21 maja 2021. Branża fitness, czekająca na odmrożenie najdłużej, też dostała skrócenie lockdownu. Z 29 na 28 maja 2021.

Siłownie otworzą się dzień wcześniej. Odmrożenie fitness przesunięte na 28 maja 2021

Zapowiedź przyspieszenia odmrożenia o jeden dzień została zapewne przyjęte przez branżę fitness z dość mieszanymi odczuciami. Z jednej strony zawsze to nieco bliżej do możliwości powrotu do przyjmowania klientów, z drugiej 24 godziny specjalnej różnicy nie robią. Szczególnie, że według właścicieli siłowni popyt na ich usługi w wakacje zauważalnie spada, i żeby branża poczuła różnicę, powinna zostać otwarta miesiące, a nie dzień wcześniej.

24 godziny zostały odjęte także od lockdownu gastronomii wewnętrznej. Ogródki gastronomiczne mogą ruszyć 15 maja 2021 – część z nich otworzy się już minutę po północy – na przyjmowanie klientów we wnętrzu lokali restauratorzy będą musieli poczekać już nie do 29, a do 28 maja 2021.

Warunkiem uruchomienia jest przestrzeganie przez gastronomię limitu udostępniania maksymalnie połowy posiadanych miejsc – zajęty może być co drugi stolik. Zapewniony musi być także dystans 1,5 metra pomiędzy poszczególnymi stołami.

Branża fitness będzie mogła przyjmować 1 osobę na 15 metrów kwadratowych powierzchni sal do ćwiczeń, obowiązywać będzie także przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

Branżom znajdującym się na samym końcu tabeli odmrażania pozostaje mieć nadzieję, że harmonogram może jeszcze zostać zmieniony na ich korzyść. Prawdopodobieństwo tego jest jednak małe: rząd wskazuje, że ze względu na bliskie kontakty podczas ćwiczeń i wizyt w restauracjach ryzyko zarażania jest wyraźnie wyższe.

RadioZET.pl