Zamknij

Siemens zainwestuje 1 mld euro w Brazylii

Olga Papiernik
17.03.2018 13:18
Brazylia
fot. Andrzej Stawinski/east news

Niemiecka grupa przemysłowa Siemens ogłosiła, że zainwestuje miliard euro w Brazylii w ciągu następnych pięciu lat, ponieważ największa gospodarka Ameryki Łacińskiej odbudowuje swoje siły po brutalnej recesji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

W oświadczeniu Siemens poinformował, że podpisał porozumienie z APEX, Brazylijską agencją ds. Promocji Handlu i Inwestycji.

W ramach umowy Siemens planuje potroić swoje inwestycje w Brazylii do "miliarda euro" (1,2 miliarda dolarów) w ciągu następnych pięciu lat, koncentrując się głównie na projektach elektryfikacji, automatyzacji i digitalizacji w zakresie energii, opieki zdrowotnej i transportu, a także jako inicjatywy szkoleniowe i edukacyjne.

Dyrektor generalny Siemensa Joe Kaeser, który uczestniczył w ceremonii podpisania kontraktu w Sao Paulo wraz z brazylijskim prezydentem Michelem Temerem, powiedział, że grupa chciała pomóc krajowi reagować na zmiany technologiczne, które wstrząsnęły branżami na całym świecie.

- Mieszkańcy Brazylii mogą bardzo skorzystać z tych możliwości - powiedział w oświadczeniu.

- Dlatego ważne jest, aby szybko działać, aby zbudować niezbędną infrastrukturę w zakresie energii i mobilności oraz stworzyć dobrze wyszkoloną siłę roboczą.

Siemens, którego produkty obejmują turbiny wiatrowe, pociągi i sprzęt medyczny, ma długą historię w Brazylii, gdzie posiada 14 fabryk i siedem centrów badań i rozwoju, zatrudniając prawie 6000 osób.

Brazylia ogłosiła na początku tego miesiąca, że jego gospodarka wzrosła o punkt procentowy w 2017 roku po dwóch latach skurczenia.

Ekspansja była spowodowana silnym wzrostem w sektorze rolno-przemysłowym, podczas gdy produkcja przemysłowa pozostała stabilna.

Chociaż skromna, ubiegłoroczna dynamika stanowiła znaczący zwrot dla południowoamerykańskiego giganta, który skurczył się o 3,8 procent w 2015 roku i o 3,6 procent w 2016 roku.

Na 2018 rok rząd przewiduje wzrost o trzy procent.

Aby pobudzić odbudowę Brazylii, Temer zainicjował cięcia oszczędnościowe, luźniejsze prawa pracy i wielki program prywatyzacji - propozycje, które są głęboko niepopularne, ale poparte przez inwestorów.

PAP/OP