Zamknij

Kwitnie biznes produktów ''chroniących" przed siecią 5G

05.06.2020 11:38
Sieć 5G. Odpromienniki i inne produkty dostępne w sieci. Dlaczego?
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News (ilustracyjne)

W internecie nie brakuje produktów, które mają rzekomo chronić przed siecią 5G. Dlaczego serwisy aukcyjne nie usuwają ofert?

5G, czyli szybka sieć mobilna piątej generacji, budzi nadzieje oraz obawy. Nie brakuje opinii, że promieniowanie emitowane przez 5G jest groźne dla zdrowia i życia, czego do tej pory nie potwierdziły żadne badania naukowe.

To jednak nie przeszkadza w tworzeniu teorii spiskowych o rzekomej szkodliwości sieci 5G. Ich propagatorzy starają się również zarobić na całym procederze.

Odpromienniki i folie przeciwko 5G 

W największych serwisach ogłoszeniowych, jak Allegro i OLX, bez przeszkód można znaleźć oferty produktów obiecujących skuteczną "ochronę" przed 5G. Wśród nich m.in. antyradiatory (nakładka rzekomo ograniczająca fale elektromagnetyczne), odpromienniki czy folie magnetyczne.

Zobacz także

"Zabezpieczenie" przed siecią 5G to nie jest tania sprawa. Za wspomnianą folię o wymiarze 180 x 60 cm trzeba zapłacić od 120 do nawet 300 zł. Z kolei za ognionity (pseudonaukowa i hipotetyczna forma "podstawowej energii kosmicznej") w kształcie piramidy to wydatek od 20 do nawet 285 zł.  

Rekordzistą jest monitor osobisty do ciągłego monitorowania narażenia na pola elektromagnetyczne. "Opracowany został w trosce o bezpieczeństwo osób, które mogą być narażone na niebezpieczeństwa ze strony pól elektromagnetycznych (w tym 5G). Urządzenie ostrzega przed zagrożeniem za pomocą dźwięku, wibracji oraz wizualnie" - zachwala sprzedawca. W serwisie OLX za jedno urządzenie trzeba zapłacić aż ponad 7 tys. zł.

Co na to przedstawiciele właścicieli portali aukcyjnych?

Zobacz także

- Jeśli chodzi o wierzenia w teorie spiskowe to nie możemy ich zakazać regulaminem, podobnie jak nie możemy zabronić użytkownikom szukać porad u chiromantów, czy wróżek - takie ogłoszenia również znajdują się w naszym serwisie, podobnie jak książki z horoskopami - podkreśliła Paulina Rezmer z OLX Polska.

Na ten moment w serwisie OLX znajduje się kilkanaście takich ogłoszeń. Są to odpromienniki, hełmy, pendrive'y a nawet folie. Nie będziemy ich specjalnie blokować, usuwamy jedynie te, które noszą wyraźne znamiona żartu

Paulina Rezmer

Rezmer podkreśliła, że "każdy ma prawo wierzyć w co chce", ale jednocześnie w imieniu firmy zachęciła, aby "kierować się przy tych wyborach zdrowym rozsądkiem i posiłkować faktami, które mają poparcie w nauce".

Polecamy płatność przy odbiorze, przesyłkę za pobraniem. Nie klikajmy też w podejrzane linki do płatności

Paulina Rezmer

Sprawę ofert produktów "chroniących" przed siecią 5G obiecał śledzić Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

- Na chwilę obecną sprawdzamy, jak dużo jest tych ofert. Mówimy tu o dwóch kluczowych, które mają duży udział w rynku. Analizujemy też możliwości prawne. Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami platform sprzedażowych, będziemy podejmowali stosowne działania po ocenie skali zjawiska - podkreślił Chróstny w rozmowie z portalem Money.pl.

W ostatnich miesiącach na sile przybrały teorie spiskowe o rzekomym związku sieci 5G z koronawirusem. W krajach Europy Zachodniej, np. Wielkiej Brytanii, pojawiły się fizyczne ataki na pracowników sieci telekomunikacyjnych. Również w Polsce doszło do incydentów. Pod koniec maja doszło do popalenia masztu telekomunikacyjnego należącego do sieci Play. 

RadioZET.pl