Zamknij

Sieć 5G jednak z Huawei? Prezes UKE: wykluczenie byłoby kosztowne

04.09.2019 08:20
Sieć 5G. Czy dojdzie do wykluczenia Huawei po aferze szpiegowskiej
fot. Shutterstock/ Ink Drop (ilustracyjne)

– Nie sądzę, byśmy wyłączali jakąkolwiek przychodzącą z rynku infrastrukturę z rozwoju technologii 5G – powiedział prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak dodał, wyłączenie chińskiego giganta z 5G byłoby kosztowne.

Prezes UKE odniósł się do planów budowy sieci 5G. Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence podpisali „Wspólną Deklarację USA i Polski na temat 5G”. Choć akt ma charakter bardzo ogólny, zawarto w nim jasne postanowienie, że zapewnienie bezpieczeństwa sieci jest priorytetem.

Dla bezpieczeństwa sieci 5G niezbędna jest uważna i kompletna ocena komponentów i producentów oprogramowania.

Czytamy w deklaracji

Jak dodano w deklaracji, niezbędne jest sprawdzenie, czy dostawca jest kontrolowany przez obcy rząd bez możliwości odwołania się do niezawisłego sądu. Strony zwracają uwagę na przejrzystą strukturę własności firmy oraz na etykę – czytamy w dokumencie.

Sieć 5G a promieniowanie: czy to bezpieczne dla zdrowia?>>>

Czy to oznacza wykluczenie Huawei?

Przypomnijmy, że sceptycyzm wobec udziału firmy w sieci 5G jest pokłosiem afery szpiegowskiej z udziałem firmy. Waszyngton podejrzewa, że koncern może być zaangażowany w działania wywiadowcze na rzecz rządu w Pekinie. Reakcją USA na te doniesienia były sankcje ekonomiczne. Huawei trafił na listę podmiotów, które nie mogą kupować wytworów amerykańskich firm bez zgody Waszyngtonu.

Zobacz także

Huawei zaprzecza zarzutom szpiegostwa i twierdzi, że Amerykanie kierują się interesami ekonomicznymi.
Do sprawy odniósł się dyrektor zarządzający Huawei Polska w Krynicy.

– Wygląda na to, że ustalono, kto miałby zostać wyłączony, że jesteśmy na celowniku. Ale to dobrze, bo zostaliśmy uznani za niekwestionowanego lidera technologii 5G – mówił Tonny Bao na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Dodał, że sprowadzenie sprawy budowy sieci 5G na poziom polityczny spowoduje spore zamieszanie.

W rezygnację z usług chińskiego koncernu w sieci 5G wątpi prezes UKE Marcin Cichy. W trakcie Forum w Krynicy mówił, że wyłączenie firmy może być kosztowne.

Jeśli chodzi o takie wyłączanie infrastruktur przychodzących z rynku, myślę, że do tego nie dojdzie, nie wierzę, że coś takiego jest możliwe. Jeżeli postanowilibyśmy coś takiego zrobić, to np. 5G byłoby produktem bardzo wysokokosztowym, skierowanym do wybranych grup społecznych.

Mówi prezes UKE

Co na to resort cyfryzacji?

Minister cyfryzacji Marek Zagórski, pytany przez PAP o łagodniejsze podejście UE do Huawei niż stanowisko USA, zauważył, że nie ma ostatecznego stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie.

– Stanowiska państw członkowskich w tej kwestii są różne. Sprawa jest w trakcie, czekamy na propozycje Komisji. Siłą rzeczy stanowisko KE nie jest tak jednoznacznie jak USA – zauważył Marek Zagórski.

Zobacz także

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things — IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

RadioZET.pl/PAP