Zamknij

Sieć 5G w Polsce. „DGP”: Huawei nie będzie blokowany

15.07.2019 14:43
Sieć 5G w Polsce. Co to jest? "DGP": Huawei nie będzie blokowany
fot. Cosmin Sava/Shutterstock (ilustracyjne)

Chiński koncern Huawei nie będzie wykluczony z procesu budowy sieci 5G w Polsce — podał „Dziennik Gazeta Prawna”. To miał być efekt spotkania szefa chińskiego MSZ z polskimi władzami w Warszawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Huawei, chiński koncern telekomunikacyjny, w ostatnich miesiącach był przedmiotem sporu pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Jednak po ostatnim szczycie państw G20 w japońskiej Osace doszło do odprężenia w stosunkach między mocarstwami.

Huawei zbuduje w Polsce sieć 5G?

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, wpłynęło to również na relacje polsko-chińskie. Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Warszawie szef chińskiej dyplomacji Wang Yi miał usłyszeć gwarancję od polskich władz, że Huawei nie będzie wykluczone z procesu budowy sieci 5G w Polsce.

Zobacz także

Relacje polsko-chińskie w ostatnich miesiącach nadszarpnęła sprawa zatrzymania osób związanych z Huaweiem w Polsce.

11 stycznia tego roku pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano dwie osoby: byłego dyrektora w Huaweiu Weijinga W. oraz Piotra D., byłego oficera Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Polak w ubiegłym tygodniu opuścił areszt, a Chińczyk ma w nim pozostać do 5 października.

– Wiadomo, że te zatrzymania odbywały się – mówiąc delikatnie – we współpracy z wywiadem USA. Jeśli W. opuści areszt, to warto zauważyć, że odbędzie się to po wizycie Donalda Trumpa w Polsce – tłumaczył rozmówca z kręgów rządowych w rozmowie z „DGP”.

Sieć 5G a promieniowanie: czy to bezpieczne dla zdrowia?

Z kolei w resorcie cyfryzacji kończą się prace związane z raportem na temat bezpieczeństwa sieci 5G.

Analiza MC nie będzie rekomendować dyskryminacyjnych działań wobec poszczególnych podmiotów czy krajów, lecz zaproponuje sformułowanie ogólnych kryteriów zaangażowania firm zagranicznych na polskim rynku 5G” – napisano w dokumencie, który trafił – zdaniem „DGP” – na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. 

Zobacz także

Co to jest sieć 5G?

Sieć telekomunikacyjna piątej generacji (5G) to nowy standard przekazywania danych, posiadający wyższą przepustowość niż stosowane do tej pory rozwiązania 4G.

Wdrożenie 5G ma wspierać m.in. niezawodną komunikację pomiędzy urządzeniami i pomóc w popularyzacji rozwiązań tzw. internetu rzeczy.

Komisja Europejska chce, by kraje członkowskie posiadały szerokie pokrycie siecią technologii 5G do 2025 roku. Według wskazań Komisji do 2020 roku sieć 5G ma być dostępna na zasadach komercyjnych w przypadku co najmniej jednego dużego miasta w każdym kraju członkowskim.

Zobacz także

Spór o Huawei

Chiński koncern telekomunikacyjny, wraz z blisko 70 powiązanymi spółkami, trafił na tzw. czarną listę resortu handlu USA w maju w związku z pogłębiającymi się napięciami handlowymi na linii Pekin-Waszyngton.

Umieszczone na niej podmioty nie mogą kupować produktów wytworzonych w USA bez zgody Waszyngtonu. Posunięcie blokuje w praktyce sprzedaż chińskiej firmie m.in. amerykańskich podzespołów i oprogramowania motywowano względami bezpieczeństwa narodowego.

Amerykanie podejrzewają chiński koncern o szpiegostwo na rzecz Pekinu, czemu firma konsekwentnie zaprzecza. Jak zauważył Bloomberg, decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa grozi zawieszeniem łańcuchów dostaw i zakłóceniem globalnego wdrożenia technologii 5G.

Założyciel Huaweia Ren Zhengfei prognozował, że amerykańskie sankcje w ciągu najbliższych dwóch lat zmniejszą dochody firmy o 30 mld dolarów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna