Zamknij

Sfinansowanie połowy remontu zamiast 500 plus. Co lepsze?

16.10.2020 18:23
banknoty 500 złotych
fot. Shutterstock

Nowy program dla rodzin na Węgrzech wprowadził możliwość ubiegania się o dofinansowanie do remontu domu lub mieszkania. Budżet państwa pokryje połowę kosztów.

500 plus w Polsce, nowy program dla rodzin na Węgrzech. Rządy obu krajów starają się pomóc obywatelom w podjęciu decyzji o założeniu rodziny. Podczas gdy u nas oznacza to wypłacanie pieniędzy na każde wychowywane dziecko, u naszych bratanków stawia się na inne rozwiązania.

Najnowszym pomysłem jest dorzucenie się do remontu mieszkania lub domu należącego do rodzin z co najmniej jednym dzieckiem. Państwo wyłoży połowę środków.

Węgry opłacą połowę kosztów remontu rodzinom z dziećmi

Nowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi ma ruszyć na Węgrzech 1 stycznia 2021 roku. Wsparcie będzie dostępne dla rodziców wychowujących co najmniej jedno dziecko.

Zasady udzielania wsparcia są proste: budżet państwa zapłaci połowę kosztów remontu domu lub mieszkania. Górny limit kwoty wsparcia wyznaczono na 8260 euro, czyli około 37 500 zł. To wartość świadczenia 500 plus otrzymywanego przez 6 lat i 3 miesiące.

Zobacz także

Prace remontowe mogą dotyczyć wielu aspektów: od odnawiania pomieszczeń poczynając, na modernizacji systemu energetycznego kończąc. Węgierski rząd oświadczył, że dzięki temu programowi każda rodzina, która chce mieć dziecko, będzie miała nowoczesny i bezpieczny dach nad głową.

Węgry stawiają mocno na stymulowanie branży budowlanej. W 2016 roku obniżono na 4 lata podatek VAT na nowo budowane domu z 27 procent do 4 procent. Decyzja ta przyniosła boom na rynku i stawka została obniżona także na kolejne lata.

Zobacz także

500 plus wprowadzono w Polsce, żeby zwiększyć dzietność. Program okazał się fiaskiem: obecnie rodzi się w naszym kraju rodzi się mniej dzieci, niż przed jego wprowadzeniem.

Prowadzi to do dywagacji na temat zakończenia programu, a przynajmniej jego zmodyfikowania. Głosy krytyczne zaczęły pojawiać się częściej po ogłoszeniu, że deficyt budżetowy będzie wynosić w 2021 ponad 100 mld złotych.

Zagłosuj

Który program jest lepszy?

Liczba głosów:

Zrezygnowanie z 500 plus obniżyłoby go o połowę, co w perspektywie spodziewanej recesji i spadku dochodów państwa jest wskazane.

RadioZET.pl/bankier.pl