Zamknij

Senat dał czternastkę wszystkim emerytom. PiS ją odbierze

19.02.2021 19:48
emerytka licząca pieniądze
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Senat poprawił ustawę zapewniającą wypłatę 14. emerytury w 2021 roku. Zniósł próg dochodowy, dzięki czemu świadczenie otrzymają wszyscy emeryci, a także wskazał, że ma być ono wypłacone z ZUS, a nie z Funduszu Solidarnościowego. PiS te dodatkowe pieniądze emerytom odbierze, odrzucając poprawki w Sejmie.

Emerytury są w Polsce za niskie. Rząd, zamiast po prostu systematycznie podwyższać świadczenia, postawił na rozwiązanie bardziej spektakularne medialnie, którym można chwalić się przed wszystkimi wyborami: wprowadzenie 13. i 14. emerytury. Dodatkowe świadczenia wypłacane są według różnych zasad.

Trzynastka należy się wszystkim seniorom, czternastkę zaś dostaną tylko ci z najniższymi emeryturami. Senatorowie opozycji uznali, że jest to niesprawiedliwość i poprawili prawo tak, żeby pieniądze dostali wszyscy. PiS już w Senacie głosował przeciw, a w Sejmie najprawdopodobniej zabierze emerytom pieniądze, która dała im opozycja.

14. emerytura dla wszystkich emerytów. Senat zniósł próg dochodowy

Zgodnie z rządowym projektem ustawy pełną czternastą emeryturę mają otrzymać seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Za każdy 1 złoty powyżej tej kwoty czternastka ma być właśnie o 1 złoty pomniejszana, aż do całkowitego zniknięcia.

Senat poprawił to prawo, przyznając dodatkowe pieniądze wszystkim emerytom, bez względu na to, ile otrzymują co miesiąc od ZUS-u. Dzięki opozycji 14. emeryturę może dodać prezes PiS Jarosław Kaczyński, który otrzymuje z Zakładu ponad 8000 zł.

Za tą poprawką głosowało 50 senatorów, przeciw było 46, 3 wstrzymało się od głosu. Senat wskazał ponadto, że świadczenie powinno być wypłacone przez ZUS, a nie ze środków Funduszu Solidarnościowego, jak ustalił rząd, by wypłata świadczenia nie zwiększyła oficjalnie deficytu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do 2025 roku na wypłatę emerytur zabraknie 500 mld zł.

Zgodnie z projektem rządowym 14. emeryturę ma otrzymać 9,1 mln seniorów, z czego 7,9 mln z pełnej wysokości. Wypłata dodatkowego świadczenia w takim kształcie ma kosztować 11,4 mld zł. Pieniądze mają trafić do beneficjentów w listopadzie 2021 roku.

Wcześniej, bo już w marcu 2021, wypłacana ma być 13. emerytura. Ta ma przysługiwać wszystkim emerytom i rencistom, niezależnie od wysokości pobieranych przez nich świadczeń.

RadioZET.pl/PAP