Zamknij

Sekielscy zbierają milion złotych na trzeci film o pedofilii w Kościele

22.07.2019 11:09
Sekielscy zbierają milion złotych na trzeci film o pedofilii w Kościele. Poruszą wątek Jana Pawła II
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

Bracia Sekielscy rozpoczęli zbiórkę na trzeci film dokumentalny o pedofilii w Kościele Katolickim. Skupią się w nim na wiedzy papieża Jana Pawła II o skali molestowania wśród duchownych. Planują zebrać kwotę miliona złotych. Tomasz i Marek Sekielscy zakończyli już zbiórki na drugi film o pedofilii oraz na temat afery SKOK.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Sekielscy o najnowszych planach produkcyjnych poinformowali w internecie.

Kiedy premiera filmu braci Sekielskich?

Jak podał portal Wirtualnemedia.pl, Tomasz Sekielski w internetowym programie „Sekielski Sunday Night Live” przekazał, że druga część filmu o pedofilii w Kościele będzie zatytułowana „Zabawa w chowanego”. Premiera zaplanowana jest na październik lub listopad — na pewno będzie to jesień. Koszt produkcji drugiego filmu o pedofilii w Kościele to około 120 tys. złotych.

Zobacz także

– Mamy wstrząsające nagrania i opowieści. Pojawia się na nich jeden z urzędujących biskupów – ujawnił dziennikarz. „To bardzo mocna historia, która wykracza poza samą odpowiedzialność Kościoła jako instytucji, natomiast cały czas będzie poświęcona tematowi pedofilii w Kościele. Dotyczy osoby wysoko postawionej w Kościele, ale zahacza też o relacje Kościoła z państwem, o organy ścigania. Pokażemy, jak działają, albo raczej – jak nie działają” – dodał z kolei Marek Sekielski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. W piątek bracia Sekielscy rozpoczęli zbiórkę pieniężną w portalu Patronite na trzeci film o pedofilii w Kościele Katolickim. Jego wstępny budżet szacowany jest na milion złotych. Obecny cel zbiórki został ustawiony na jedną piątą tej sumy – 200 tys. zł. „Nasz zespół będzie pracował nad filmem minimum przez 12 miesięcy. Potrzebujemy dokładnej dokumentacji i weryfikacji danych. Taka praca to tony przejrzanych dokumentów, setki rozmów i spotkań. To wszystko generuje koszty, ale jest niezbędne dla dokładnego sprawdzenia każdej informacji, która ma się ukazać w filmie” – napisali twórcy w portalu Patronite.

Zobacz także

Co Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele?

Bracia Sekielscy planują zdjęcia poza Polską m.in. w Watykanie, Dominikanie, USA, Irlandii i Meksyku. „Każdy, kto tropi przestępstwa seksualne w polskim Kościele katolickim, prędzej czy później staje przed pytaniem: co zrobił w tej sprawie Watykan? A stąd już tylko krok do pytań o Jana Pawła II. Jak walczył z pedofilią wśród duchownych? Co wiedział, a czego nie był świadomy? Czy jego najbliżsi współpracownicy, w tym kardynał Dziwisz, ukrywali przed nim niewygodną prawdę?” – tłumaczyli twórcy.
Bracia Sekielscy zapewnili, że „nie zamierzają niszczyć pomnikowej postaci Świętego Papieża-Polaka”.

Chcemy dotrzeć do prawdy, o której znaczeniu w życiu człowieka tak często i dużo mówił Jan Paweł II. Tym trudniej uwierzyć w doniesienia, z których wynika, że on sam miał tuszować i ukrywać skandale seksualne, do jakich dochodziło w Kościele katolickim w trakcie jego pontyfikatu.

Bracia Sekielscy

W rozmowie z Wirtualnymimediami.pl Marek Sekielski tłumaczył, że „w Polsce Jan Paweł II i to, co działo się wokół niego, jest tematem tabu”. „Na świecie nie trzeba jednak długo szukać dowodów – mnóstwo jest ciekawych publikacji o grzechach Kościoła. Stąd wziął się temat, nie jest wymyślony. Istnieją bardzo poważne oskarżenia i twarde dowody na to, że był problem z pedofilią w Kościele za czasów papieża Polaka. Wiemy też, że w najbliższym czasie nikt w Polsce za ten temat się nie zabierze, dlatego zrobimy to my” – dodał. Dziennikarz Tomasz i producent Marek Sekielscy zakończyli również zbiórkę na film dokumentalny o aferze wokół SKOK-ów – około 550 tys. zł. Pierwszy film Sekielskich o pedofilii w Kościele Katolickim w Polsce, który miał premierę 11 maja, do tej pory obejrzano ponad 22 miliony razy w serwisie YouTube. Film (na jego produkcję zebrano 450 tys. zł) został udostępniony za darmo w sieci, a twórcy zrezygnowali ze wszelkich opłat i zysków dla siebie. Jednak przy pracy nad trzecim filmem o pedofilii wśród duchownych bracia Sekielscy planują całkowicie oddać się tej produkcji, rezygnując z innych projektów. „Dlatego postanowiliśmy zwrócić się do grona aktualnych patronów z pytaniem i prośbą, czy część z uzbieranych środków możemy przeznaczyć na pokrycie naszych prywatnych, domowych budżetów. W specjalnych ankietach na zamkniętych grupach dla patronów i w dedykowanym poście na Patronite zdecydowana większość optowała za możliwością przekazania — mówiąc wprost — na nasze życie 21 procent miesięcznej sumy wsparcia. Ostatecznie zdecydowaliśmy, by kwota ta wynosiła 19 procent” – podali bracia Tomasz i Marek Sekielscy. 

Bracia Sekielscy i miliony odsłon filmu o pedofilii w Kościele

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl