Zamknij

Sejm za budżetem na 2022 rok. Na co rząd wyda pieniądze i skąd je weźmie?

17.12.2021 10:49
Budżet 2022 przyjęty
fot. PAP/Tomasz Gzell

Sejm opowiedział się za projektem budżetu na 2022 rok. Deficyt będzie niższy niż w bieżącym roku, co „zawdzięczamy” m.in. wysokiej inflacji, która generuje wyższe wpływy podatkowe.

Budżet na 2022 rok po poprawkach wygląda obiecująco. To dobra wiadomość dla rządu, który odnotuje niższy deficyt, a niekoniecznie dobra dla Polaków, którzy przez wyższe w dobie inflacji podatki zasypią dziurę w finansach.

Ostateczne dochody budżetu państwa szacowane są na 491,9 mld zł, przy wydatkach równych 512,8 mld. Deficyt? Nie więcej niż 30 mld złotych. To o ponad 10 miliardów złotych mniej niż wynosi różnica między dochodami a wydatkami państwa w bieżącym roku. Czy to jednak powód do zadowolenia?

Budżet na 2022 rok przyjęty. Założenia

Dochody budżetowe ostatecznie zostały zwiększone o 10 mld zł, dzięki czemu o okrągły miliard skurczył się planowany deficyt na 2022 rok. Jak mówiła podczas prac w komisji sejmowej finansów Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej, pierwotny plan rządu nie uwzględniał inflacji, która zwiększy wpływy podatkowe.

Im więcej płacimy za towary i usługi, tym większy VAT odprowadzamy. Podatek od towarów i usług jest bowiem głównym źródłem dochodów podatkowych państwa.

Budżet 2022 - głosowanie
fot.

Sejm

Jak mówiła Izabela Leszczyna, nowy budżet powinien także uwzględniać kolejny proinflacyjny czynnik: Polski Ład, który wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Jak tłumaczyła ekonomistka Alicja Defratyka w podcaście „Biznes. Między Wierszami”, przedsiębiorcy obciążeni wyższymi kosztami pracy za sprawą reformy składki zdrowotnej, wydatki będą musieli przerzucić na konsumentów. Podwyżki cen są niemal nieuniknione.

RadioZET.pl/PAP