Zamknij

Biuro poselskiego Kaczyńskiego wydało 117 tys. zł na pensje 4 pracowników

23.07.2019 14:22
Sejm dał prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu 199 tys. zł na prowadzenie biura poselskiego
fot. PAP/Wojtek Jargiło

W ubiegłym roku biuro poselskie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wydało prawie 144 tys. zł ryczałtu z Sejmu — podał portal WP.pl. Najwięcej, bo aż 117 tys. zł, wydano na pensje dla czterech pracowników.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak wynika z oświadczenia z prowadzenia biura poselskiego, Kaczyński w ubiegłym roku otrzymał z Sejmu do wydania 199 tys. zł ryczałtu

Standardowy ryczałt na prowadzenie biura to 14,2 tys. zł miesięcznie, czyli 170,4 tys. zł rocznie. Jednak prezes PiS otrzymał dodatkowe 28 288,69 zł z tytułu niewykorzystanego ryczałtu z lat poprzednich. 

Zobacz także

Ponad 100 tys. zł na pensje pracowników

Na co biuro Kaczyńskiego wydało najwięcej pieniędzy? WP.pl podało, że na pensje pracowników. Na opłacenie czterech pracowników biura — Jacka Cieślikowskiego, Radosława Fogiela, Sylwii Madej i Anny Salamon — wydano 117 tys. zł. Podobna kwota została na ten cel przeznaczona rok wcześniej.

Biuro poselskie prezesa PiS mieści się w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 125/127 w budynku należącym do spółki Srebrnej, którą zarządzają bliscy współpracownicy Jarosława Kaczyńskiego.

Polityk ma również filię biura w Koszalinie na pl. Wolności, gdzie również ma swoją siedzibę poseł PiS Czesław Hoc.

Zobacz także

Biuro Kaczyńskiego nie opłaciło abonamentu RTV

Inne koszty to najem biura (czynsz, energia elektryczna, gaz woda, wywóz śmieci) – 14,8 tys. zł, zakup materiałów biurowych i prasy – 7,4 tys. zł, usługi telekomunikacyjne – 2,6 tys. zł, świadczenia urlopowe – 2,3 tys. zł, koszty obsługi rachunku bankowego – 1,2 tys. zł.

Co ciekawe — w oświadczeniu nie wpisano zapłaconej kwoty za abonament radiowo-telewizyjny. W dokumentacji za 2017 rok znalazła się wzmianka o 245 zł za abonament.

Prezes PiS nie wydał całego ryczałtu — a dokładnie 144 tys. zł z 199 tys. zł, które miał do dyspozycji.

Portal przypomniał, że Kaczyński często korzysta z majątku partyjnego. Samochód, którym się porusza, osobisty kierowca i ochrona są opłacane z subwencji partyjnej PiS.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl