Zamknij

Segway przechodzi do historii

26.06.2020 11:05
Segway wstrzymuje produkcję. Dwukołowca wyparły hulajnogi
fot. PAP/EPA/CJ GUNTHER (ilustracyjne)

Koniec epoki pojazdu, który miał zrewolucjonizować transport. Amerykańska firma Segway ogłosiła, że 15 lipca zakończy produkcję dwukołowych, jednoosobowych pojazdów elektrycznych Segway PT.

Jak podała agencja AP, Segway twierdził, że jego pojazdy zrewolucjonizują to, w jaki sposób przemieszczają się ludzie.

Judy Cai, prezes i wiceprezes ds. finansów firmy Segway, poinformowała w oświadczeniu, że w pierwszej dekadzie produkcji pojazdu Segway PT (początkowo Segway HT), zaprezentowany w 2001 roku, rozpowszechnił się wśród pracowników ochrony i policji, a w ostatniej dekadzie zyskał popularność wśród urlopowiczów w dużych miastach w Ameryce Północnej, Europie, Azji, Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie.

Zobacz także

- Nie było łatwo podjąć tę decyzję i chociaż obecna światowa pandemia wpłynęła na sprzedaż i produkcję, nie była czynnikiem decydującym - poinformowała Cai. W związku z zakończeniem produkcji firma zwolni 21 osób.

Jak pisze AP, rewolucja transportowa, którą zapowiadał wynalazca Dean Kamen, nigdy nie wybuchła. Agencja przypomina, że niektóre miasta zakazały korzystania z pojazdów Segway PT, ponieważ uznano, że użytkownicy mogą łatwo stracić nad nimi kontrolę.

W 2017 roku Segway, kupiony w 2015 r. przez chińską firmę Ninebot, rozpoczął działalność w branży hulajnóg. W ubiegłym roku Segway PT stanowił mniej niż 1,5 proc. przychodów firmy. 

Zobacz także

Obecnie znacznie popularniejsze w transporcie osobistym są elektryczne hulajnogi, produkowane masowo przez chińskich producentów i udostępniane np. w miastach w ramach szeroko dostępnych mobilnych wypożyczalni. 

RadioZET.pl/PAP