Zamknij

Straż miejska wystawi mandat za niesegregowanie śmieci

04.09.2020 09:09
Segregacja śmieci. Straż miejska będzie mogła wystawić mandat
fot. Shutterstock/Seasontime (ilustracyjne)

500 złotych mandatu za niesegregowanie śmieci i nie uiszczanie opłat. Od 4 września taką karę może nakładać na mieszkańców straż miejska – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Niesegregowanie śmieci może sporo kosztować, a co więcej, coraz łatwiej jest zweryfikować, kto zaniedbuje ten obowiązek. Od 4 września nowe uprawnienia będą mieć strażnicy miejscy.

Ci, jak informuje „Rzeczpospolita”, będą mogli ukarać niepłacących za śmieci i niesegregujących odpadów mandatem.

Segregacja śmieci. Straż miejska będzie mogła nakładać mandaty

Od 4 września strażnik miejski może ukarać osobę niepłacącą za śmieci albo niesegregującą odpadów. Wszystko za sprawą nowych uprawnień straży miejskiej.

Zobacz także

Jak czytamy w dzienniku, w świetle nowego prawa strażnik będzie mógł nałożyć mandat w wysokości 500 złotych na osobę, która nie złożyła deklaracji śmieciowej a tym samym unika zapłaty. Na podstawie takiego dokumentu ustalana jest wysokość opłat.

Mandat otrzyma też osoba, która poświadczyła nieprawdę w deklaracji celem ustalenia niższych opłat. Chodzi o przekazanie informacji dot. np. liczby osób zamieszkujących  pod danym adresem lub posiadania kompostownika. Dzięki kompostownikom można bowiem obniżyć opłaty.

Zobacz także

Przedstawiciele lokalnych władz w rozmowie z „Rzeczpospolitą” popierają nowe przepisy. Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy mówił o tym, że dotychczasowe środki były nieskuteczne. Dotąd bowiem straż miejska mogła jedynie pouczyć osobę niepłacącą za śmieci lub uchylającą się od obowiązku segregacji.

Niektórzy samorządowcy uważają jednak, że przepisy nadal nie umożliwiają skutecznej weryfikacji tego, kto śmieci segreguje. Jak wskazują, jest to niemożliwe np. w blokach, w których mieszkać może nawet kilkaset osób.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”