Zamknij

Obowiązkowa segregacja śmieci? Samorządy mają problem z niejasnymi przepisami

22.08.2019 10:02
Obowiązkowa segregacja śmieci. Gminy nie wiedzą, kiedy przepisy wejdą w życie
fot. Shutterstock/ Mike_shots (ilustracyjne)

Samorządy mają obowiązek segregowania śmieci. Problem w tym, że nie wiedzą, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać. To spory problem dla gmin – donosi „Rzeczpospolita”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin   

Obowiązek selektywnej zbiórki śmieci niesie za sobą obowiązek wdrożenia nowych zasad odbioru odpadów. Samorządowcy zastanawiają się, co stanie się z dotychczasowymi umowami o odbiór śmieci.

Zobacz także

– Nowe przepisy dają samorządom 12 miesięcy na uchwalenie nowych regulaminów dotyczących utrzymywania czystości i porządku w gminach. Rok to niewiele czasu – mówi Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP dla dziennika.

Jak tłumaczy, wiele gmin ma zawarte umowy na odbiór śmieci na znacznie dłuższe okresy niż rok. „Proste aneksy do umów nie wystarczą. A co, kiedy firmy nie zgodzą się na nowe zasady albo zażądają wyższego wynagrodzenia?” – zastanawia się Leszek Świętalski.

Obowiązkowa segregacja śmieci. Co się zmieni dla mieszkańców?

Mieszkańcy będą mieli obowiązek segregowania śmieci. Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, kwestia weryfikacji, czy mieszkańcy wywiązują się z tego obowiązku, wciąż jest niejasna.

To, co w jednej gminie będzie dozwolone, w innej już niekoniecznie. Dziś składa się deklarację, czy segreguje się, czy nie. Ci, którzy tego nie robią, płacą więcej za odbiór śmieci. Po zmianie przepisów będzie założenie, że wszyscy segregują. Jeśli ktoś nie zostanie złapany za rękę, trzeba będzie mu inaczej udowodnić naruszenie przepisów” – czytamy w gazecie.

 RadioZET.pl/Rzeczpospolita