Zamknij

Resort klimatu: oznaczenia na produktach ułatwią segregację odpadów

10.08.2020 12:23
Resort klimatu: oznaczenia na produktach ułatwią segregację odpadów
fot. Shutterstock/Aleksandra Suzi (ilustracyjne)

Specjalne oznaczenia na opakowaniach produktów mają ułatwić segregację odpadów. To nowy pomysł resortu klimatu.

- Resort klimatu chce, by na opakowaniach produktów sprzedawanych w sklepach znalazła się jasna informacja, do którego z kontenerów należy wrzucić opakowanie bądź produkt, który się w nim znajduje – poinformował PAP wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Wiceszef resortu klimatu przyznał, że Polacy mają trudności z segregacją śmieci. Nie wiedzą, do którego pojemnika wrzucić konkretne opakowanie. Specjalne etykiety mają ułatwić im to zadanie.

Specjalne oznakowania produktów ułatwią segregację odpadów

Od ponad trzech lat za sprawą tzw. Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów śmieci z gospodarstw domowych powinny trafiać do pięciu pojemników na odpady. Niebieski pojemnik przeznaczony jest na papier, zielony – szkło, żółty – na metale i tworzywa sztuczne, brązowy – na bioodpady, np. resztki jedzenia i czarny – na odpady zmieszane.

Zobacz także

Skąd problemy z poprawną segregacją odpadów? Wiceszef resortu klimatu podaje przykłady problematycznych odpadów jak np. pudełko po mleku, które z wierzchu pokryte jest tekturą, w środku – elementami plastikowymi. Jak tłumaczy Jacek Ozdoba, kartony po mleku trafiają często do niebieskiego pojemnika, a tymczasem powinny do żółtego.

Przykłady można mnożyć, zaś resort klimatu postanawia ułatwić segregowanie śmieci. Ministerstwo pracuje nad przepisami, które obligowałyby producentów do oznakowania etykiet informacją o tym, do jakiego kontenera powinien trafić dany odpad.

RadioZET.pl/PAP