Zamknij

Zmiany w rządzie. Wiceminister od budżetu idzie do zarządu banku

28.05.2020 08:08
Sebastian Skuza nowym ministrem od budżetu. Zmiany kadrowe w środku pandemii
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News

Ministerstwo Finansów na przestrzeni ostatnich lat odznaczyło się największą liczbą wiceministrów i największą rotacją kadrową. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, z resortu odchodzi wiceminister odpowiedzialny za budżet.

Z resortu finansów odchodzi Tomasz Robaczyński, który zajmował się publicznymi wydatkami – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. Doniesienia gazety już potwierdziło Ministerstwo Finansów. 

Wiceminister trafi do zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego a zastąpi go wiceminister nauki Sebastian Skuza.

Rotacje kadrowe w resorcie finansów a budżet w dobie koronawirusa

Ministerstwo Finansów idzie na rekord. Od początku przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w tym resorcie było już sześciu kierowników. Jeszcze szybciej zmieniają się wiceministrowie.

W marcu z resortu odszedł Piotr Walczak i odpowiedzialny za Leszek Skiba. Zwykle kolejnym krokiem w karierze politycznej wiceministrów jest stanowisko w zarządzie banku. Tak było w chociażby w przypadku Teresy Czerwińskiej, Leszka Skiby czy właśnie Tomasza Robaczyńskiego, który początkiem czerwca opuści gmach Ministerstwa Finansów.

Zobacz także

Miejsce Robaczyńskiego zajmie Sebastian Skuza, który choć dziś jest wiceministrem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, znaczną część kariery politycznej związany był z resortem finansów. Gazeta przypomina, że to kolejna zmiana kadrowa w dobie kryzysu. Tym razem chodzi o odejście wiceministra odpowiedzialnego za budżet, co może odbić się na finansach państwowych.

Stabilny urząd wiceministra ds. budżetowych wydawałby się niezbędny, chociażby przez pryzmat nadchodzącej recesji i zwiększonych za sprawą tarczy antykryzysowej wydatków budżetowych.

Zobacz także

Rozmówca z kręgów rządowych stwierdza w rozmowie z DGP, że nowy minister nie będzie miał łatwego startu w resorcie. - Będzie musiał przygotować nowelizację tegorocznego budżetu państwa i napisać projekt na przyszły rok, a to wszystko będzie się działo w najbliższych dwóch–trzech miesiącach – zwraca uwagę urzędnik.

Nowy wiceminister od finansów. Kim jest Sebastian Skuza?

Sebastian Skuza jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, a od 20 lat związany jest z instytucjami publicznymi oraz instytucjami rynku finansowego.

Zobacz także

Jego kariera polityczna rozpoczęła się w resorcie finansów, gdzie pełnił funkcję m.in. zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego. Od 2007 roku związany z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – najpierw jako członek rady nadzorczej, potem zaś (od 2012 r.) jako Dyrektor Zarządzający BGK oraz Dyrektor Biura Zgodności, a także wiceprezes Fundacji BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”/ gov.pl