Zamknij

Lider Góralskiego Veta: otwieramy biznesy, strajków nie będzie

12.01.2021 09:10
Góralskie Veto. Przedsiębiorcy otworzą biznesy
fot. Pawel Murzyn/East News

Otworzą hotele, restauracje i bary bez względu na obostrzenia. Sebastian Pitoń z Góralskiego Veta w rozmowie z Radiem ZET potwierdza, że przedsiębiorcy nie wycofują się z planów odmrożenia gospodarki wbrew woli rządu.

Lockdown odciął wielu przedsiębiorców od źródła dochodu i pozbawił środków do życia. Przedsiębiorcy, nie tylko ci z Podhala, chcieliby wznowić działalność nawet wbrew rządowym restrykcjom.

- Niektórzy już bankrutują, inni są na skraju bankructwa. Jeśli teraz nie zdobędziemy się na odwagę, by wrócić do normalności, będzie źle – mówi gość Radia ZET Sebastian Pitoń, inicjator akcji Góralskie Veto.

Sebastian Pitoń: liczę, że przyłączy się do nas cała Polska

Góralskie Veto to inicjatywa podhalańskich przedsiębiorców na rzecz biznesu w dobie pandemii. Cel? Skończyć z lockdownem i wznowić działalność gospodarczą, która zdaniem twórców grupy, jest bezprawnie ograniczana. „To rząd łamie prawo. Ci, którzy się sprzeciwiają bezprawnym rozporządzeniom niszczącym Polskę i Polaków, są obrońcami prawa, nie buntownikami” – czytamy na stronie Góralskiego Veta.

Sebastian Pitoń w rozmowie z Radiem ZET potwierdził, że górale nie wycofają się i po 17 stycznia otworzą swoje biznesy. Pytany przez Beatę Lubecką o rządową pomoc, którą podczas ostatniej konferencji prasowej obiecał wicepremier Jarosław Gowin, odparł, że to niewystarczające działanie.

Rząd chce nas przekupywać naszymi własnymi pieniędzmi, bo to my będziemy musieli oddać te pieniądze, my poniesiemy koszty inflacji.  To nie jest tak, że ministrowie zrzucili się i dali nam miliard. Wykreowali go czy wydrukowali. To zasypywanie dziur, które rząd sam stworzył 

Sebastian Pitoń

Zdaniem lidera Góralskiego Veta działania rządu są bezprawne. Pitoń mówi, że „Konstytucja jest dla nas najlepszą tarczą przed rządem”. Art. 22 wskazuje bowiem, że ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.

- Konstytucja jest najlepszą tarczą chroniącą przed rządem. To narzędzie, które pozwala nam obronić się przed restrykcjami – dodał Pitoń.

Pytany o to, czy górale zbuntują się i otworzą biznesy, odparł, że to „rząd jest rebelią”, zaś przedsiębiorcy działają zgodnie z prawem.

Nie mamy w stosunku do rządu żadnych oczekiwań. Wracamy do normalnego życia. Nie będzie strajków, my nie jesteśmy buntownikami. Rząd jest rebelią, która ogranicza nasze wolności i nie pozwala nam pracować. My stoimy na straży prawa 

Sebastian Pitoń

- PiS na Podhalu stracił bardzo dużo. Połowa wyborców mogłaby dziś zagłosować inaczej. Górale po rządach naszej władzy spodziewali się działania patriotycznego na rzecz ogółu, a nie zamrażania gospodarki – dodał przedsiębiorca.  

RadioZET.pl