Zamknij

Ściągnąłeś film z internetu? Spodziewaj się wizyty windykatora

17.06.2021 17:56
kobieta przy komputerze z pieniędzmi na klawiaturze
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważne orzeczenie dotyczące pobierania plików przez BitTorrent. Windykatorzy praw autorskich będą mogli otrzymywać od dostawców dostępu do sieci dane osób, które ściągały film i gry z internetu, żeby móc wnosić powództwa odszkodowawcze.

Internet to jeden z najważniejszych wynalazków technologicznych. Dzięki sieci mamy natychmiastowy dostęp do niemal całej wiedzy ludzkości – trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. To samo dotyczy się produktów rozrywkowych, takich jak filmy, gry i muzyka, które można w łatwy i prosty sposób pobrać za darmo, ale niekoniecznie zgodnie z prawem.

W Polsce samo pobieranie treści z sieci nie jest penalizowane. Prawo przewiduje kary za nielegalne udostępnianie treści. Specyfika działania programów korzystających z protokołu BitTorrent sprawia, że użytkownicy jednocześnie pobierają fragmenty plików i udostępniają innym dane, które już pobrali. TSUE stwierdził, że organizacje mające chronić prawa autorskie mogą żądać od dostawców internetu dokładnych danych klientów, którzy naruszyli własność intelektualną.

TSUE: dostawcy internetu mają udostępniać dane klientów organizacjom chroniącym prawa autorskie

Zgodnie z orzeczenie Trybunału, dostawcy internetu otrzymali zezwolenie na  systematyczne rejestrowanie adresów IP użytkowników oraz udostępnianie danych o nich (łącznie z adresem pocztowym) podmiotom praw własności intelektualnej oraz osobom zajmującym się windykacją tych praw.

Otwiera to drogę do łatwiejszego dochodzenia przez windykatorów – także w Polsce – odszkodowań za filmy, które zostały pobrane przez BitTorrent. Dane dotyczące klientów były wydawane do tej pory na żądanie organów ścigania.

Systematyczne rejestrowanie adresów IP użytkowników oraz udostępnianie ich nazw i adresów pocztowych podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej w celu umożliwienia wytoczenia powództwa o odszkodowanie jest, pod określonymi warunkami, dopuszczalne. Żądanie udzielenia informacji, skierowane przez podmiot praw własności intelektualnej, nie może mieć znamion nadużycia oraz musi być uzasadnione i proporcjonalne.

orzeczenie TSUE

Orzeczenie Trybunału powstało po zbadaniu sprawy z Belgii, gdzie zajmujący się windykacją Mircom International złożył do sądu gospodarczego wniosek o  przekazanie przez jednego z dostawców internetu danych identyfikacyjnych jego klientów na podstawie adresów IP.

TSUE orzekł, że „zamieszczanie segmentów pliku multimedialnego w sieci równorzędnej (peer-to-peer), takiej jak ta rozpatrywana w omawianej sprawie, stanowi podawanie do publicznej wiadomości w rozumieniu prawa Unii”. Potwierdził więc, że korzystanie z torrentów jest traktowane jako udostępnianie plików.

Trybunał orzekł ponadto, że dostawy internetu mogą może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotom praw autorskich „w celu umożliwienia wniesienia powództwa odszkodowawczego”.

RadioZET.pl/PAP