Zamknij

Schreiber w Radiu ZET: podwyżki cen prądu to wina Unii Europejskiej

23.09.2021 12:06
licznik prądu i pieniądze
fot. MONKPRESS/East News

Podwyżki cen energii elektrycznej są nieuniknione – ogłosił minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Łukasz Schreiber, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, oświadczył w Radiu ZET, że to wina Unii Europejskiej.

Prąd elektryczny znacznie podrożeje – ostrzegają ekonomiści. Polska energetyka, wykorzystująca węgiel, musi płacić coraz więcej za prawo do emisji dwutlenku węgla, co będzie musiało zostać uwzględnione w ustalaniu cen dla klientów indywidualnych.

Lata ignorowania konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej stawiają Polskę w bardzo trudnej sytuacji. Wysokie ceny energii elektrycznej oznaczają bowiem nie tylko wyższe obciążenie budżetów domowych, lecz także zwiększenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Biznes będzie musiał dyktować wyższe ceny za swoje produkty i usług, a to zwiększy inflację i obniży konkurencyjność polskich firm na rynku międzynarodowym. Gość Radia ZET Łukasz Schreiber nie ma wątpliwości: to wina Unii Europejskiej.

Prąd podrożeje. Łukasz Schreiber: podwyżki cen to wina UE, a nie efekt złych działań rządu

Czarne złoto, czyli węgiel, to gwarancja suwerenności energetycznej Polski na długie lata – takie było oficjalne stanowisko rządu i zgodnie z tym przekonaniem kontynuowano inwestycje w elektrownie węglowe.  Mimo informacji, że nowy blok energetyczny w Ostrołęce nie będzie w stanie osiągnąć rentowności, wydano ponad miliard złotych na jego budowę, zanim decyzję odwołano i rozpoczęto rozbiórkę niedokończonego obiektu.

Polskie górnictwo od dekad jest w strukturalnym kryzysie, generując wielomiliardowe straty, pokrywane z pieniędzy podatników. Mimo utrzymywaniu kopalń przy życiu polskie elektrowni niechętnie sięgają po wydobywany w nich węgiel. Jest on niższej jakości, niż na przykład sprowadzany z Rosji, a transporty do naszego kraju przypływają nawet z Ameryki Południowej.

Prawa do emisji dwutlenku węgla to rozwiązanie, które funkcjonuj od lat. I od lat było wiadomo, że ich ceny będą systematycznie rosnąć, tak by przyspieszyć przechodzenie na odnawialne i zeromemisyjne źródła energii.

Łukasz Schreiber, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, stwierdził w Radiu ZET, że rząd nie ma sobie nic do zarzucenia, a nadchodzące podwyżki prądu to wina Unii Europejskij

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli Unia narzuca takie cele klimatyczne, jeśli tak bardzo rośnie cena za emisję tony CO2, to nikt nie powinien być zaskoczony tym, że ceny prądu w Polsce rosną.

Łukasz Schreiber

Schreiber dodał, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Ministerstwie Klimatu trwają już prace nad projektem ustawy o rekompensatach za podwyżki. Mają one być przyznawane osobom w „najtrudniejszej sytuacji”, przede wszystkim emerytom.

Unia Europejska ma inną propozycję – jeśli ceny energii wzrosną do zbyt wysokiego poziomu, możliwe ma być zmniejszenie opodatkowania prądu elektrycznego, co przełożyłoby się na niższe rachunki u konsumentów.

RadioZET.pl/Radio ZET