Zamknij

W tym roku może paść rekord na rynku nieruchomości komercyjnych

Olga Papiernik
21.12.2018 10:54
biurowiec
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wolumen transakcji na rynku polskim nieruchomości komercyjnych może wynieść rekordowe ok. 6,5 mld euro w 2018 r., szacuje firma Savills. Jej eksperci oceniają, że w przyszłym roku ujawni się zwiększona ostrożność przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Dlatego w 2019 r. możemy obserwować chęć dywersyfikacji portfeli i tym samym rosnącą popularność nieruchomości magazynowych oraz alternatywnych klas aktywów.

"Według wstępnych szacunków analityków Savills, wolumen transakcji na rynku inwestycyjnym w 2018 roku może wynieść blisko 6,5 mld euro, co byłoby najwyższym wynikiem w historii sektora nieruchomości komercyjnych w Polsce. Zgodnie z pierwszymi podsumowaniami Savills, ogólnopolski rynek nieruchomości biurowych wzbogacił się w 2018 r. o ok. 750 tys. m2 nowej powierzchni, zwiększając swoje zasoby do 10,4 mln m2. W tym samym czasie powstało ok. 350 tys. m2. nowej powierzchni handlowej, dzięki czemu w Polsce jest jej już blisko 12 mln m2. Bardzo wysoką dynamikę wzrostu utrzymuje sektor magazynowy, w którym w ciągu ostatnich 12 miesięcy wybudowano ponad 2 mln m2 powierzchni, co podniosło jej całkowite zasoby do poziomu 15,5 mln m2" - czytamy w komunikacie.

Według Savills, 2019 r. może stać pod znakiem alternatywnych klas aktywów. W Polsce powoli budowana jest podaż prywatnych akademików, apartamentów na instytucjonalny wynajem i domów senioralnych, które stają się coraz bardziej pożądanym produktem inwestycyjnym. W ciągu najbliższych dwóch lat nastąpi też chwila prawdy dla biur serwisowanych i coworków, które zakorzeniły się już w Polsce, powoli odmieniając sposób funkcjonowania rynku najmu powierzchni biurowych. Dalszy rozwój nowych technologii sprawi z kolei, że inteligentne rozwiązania ze statusu wyróżnika nieruchomości staną się już standardem. W dalszym ciągu w centrum zainteresowania będzie jednak człowiek, a o użytkowników budynków biurowych coraz częściej dbać będą specjaliści ds. zarządzania społecznością (community managers), ocenia firma.

"Wysoka aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych może w tym roku zaowocować absolutnie rekordowym wolumenem transakcji. Nieruchomości zlokalizowane w Polsce są pożądanym produktem inwestycyjnym. Przekłada się to na kompresję stóp kapitalizacji, które w 2018 r. spadły w sektorze biurowym poniżej, dotychczas nieprzekraczalnej bariery 5%. Pomimo optymistycznych prognoz na najbliższe 12 miesięcy i chęci uniknięcia efektu samospełniającej się przepowiedni, w przyszłym roku prawdopodobnie będzie dało się już dostrzec pierwsze symptomy zwiększonej ostrożności przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W związku z tym możemy obserwować chęć dywersyfikacji portfeli i tym samym rosnącą popularność nieruchomości magazynowych oraz alternatywnych klas aktywów" - skomentował dyrektor zarządzający Savills w Polsce Tomasz Buras, cytowany w komunikacie.

ISBnews/OP