Zamknij

Nowa obsada w państwowych spółkach? Sasin: nie wykluczam zmian

10.02.2020 10:49
Sasin. Będą zmiany personalne w państwowych spółkach
fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER/East News

- Nie wykluczam, że nastąpią zmiany, które nie będą wynikać z końca kadencji, ale z krytycznej oceny pracy zarządów – mówił Jacek Sasin w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wskazał, że nie wyklucza zmian w zarządach spółek Skarbu Państwa. Te miałyby wynikać z krytycznej oceny pracy zarządów.

- Widzę też konieczność dalszych działań konsolidacyjnych. Teraz mamy cztery spółki energetyczne. Po co? – pytał Sasin w rozmowie z dziennikiem.

Zobacz także

Za przykład Sasin wskazał m.in. fuzję Lotosu z Orlenem, której obecnie przygląda się Komisja Europejska. Wskazał też na problemy inwestycyjne niektórych spółek np. Energii i Enei w związku z elektrownią w Ostrołęce.  

- Mamy unijną politykę klimatyczną wywierającą presję na odejście od węgla, która utrudnia pozyskanie finansowania dla inwestycji węglowych. Dlatego trzeba poważnie przeanalizować sens takiego projektu – stwierdził minister aktywów państwowych dla DGP.

Zobacz także

Sasin w rozmowie był także pytany o to, jaka kwota Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest dla nas optymalna i czy 2 mld zł wystarczy.

- Jest oczywiste, że ta kwota nie pokryje kosztów naszej transformacji energetycznej. To koszt, który musimy ponieść, tyle że nie uda się dokonać tego szybko. Nie jesteśmy w stanie sprawić, tak jak chciałaby UE, żeby polska energetyka była neutralna emisyjnie do 2050 roku – mówił Sasin.

 Jacek Sasin w listopadzie minionego roku objął nadzór nad przeszło 200 spółkami Skarbu Państwa. Chodzi m.in. o spółki górnicze, energetyczne, paliwowe i transportowe. Tuż po objęciu stanowiska ministra aktywów państwowych, Sasin w rozmowie z Radiem ZET wskazywał, że będzie miał wpływ na obsadę stanowisk w państwowych firmach.

Zobacz także

Zastrzegł wówczas, że będzie opierać się na procedurach. Zadeklarował też, że nie planuje czystek w państwowych spółkach, które będą nadzorowane przez nowe ministerstwo.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”