Zamknij

Sasin obiecał obniżyć ceny paliwa. Jakie ceny na stacjach?

30.11.2021 13:35
Sasin obiecał obniżyć ceny paliwa. Jakie ceny na stacjach
fot. Marek BAZAK/East News

Rząd obiecuje obniżkę akcyzy, która spowoduje spadek cen paliw. Dzięki temu Polacy mają płacić mniej za tankowanie. Sprawdzamy, kiedy i o jaką kwotę spadną rachunki za benzynę.

Ceny paliw rosną od dłuższego czasu. Regularnie słyszymy o podwyżkach kosztów tankowania. W pierwszej połowie listopada 2021 roku pisaliśmy o tym, jak wygląda sytuacja na światowych rynkach i z czego dokładnie wynika.

Zdesperowani kierowcy coraz częściej odjeżdżają ze stacji paliw bez płacenia za tankowanie – tak mówią dane Komendy Głównej Policji. Choć liczba przestępstw spadła, to przybyło wykroczeń i „drobnych” kradzieży na stacjach.

Obniżka akcyzy na paliwo.Jakie zniżki obiecuje Sasin?

Akcyza to podatek pośredni, który jest zharmonizowany na poziomie Unii Europejskiej. Polski rząd obiecuje, że akcyza na benzynę i olej napędowy zostanie obniżona do minimum unijnego.

Wicepremier Jacek Sasin powiedział w "Super Expressie", że wspomniane paliwa do końca maja będą zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Dzięki tym działaniom cena benzyny powinna spaść ok. 20-30 groszy na litrze.

Do końca maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Cena benzyny powinna spaść o ok. 20–30 groszy na litrze. Podatek VAT na gaz zostanie na trzy miesiące obniżony z 23 proc. do 8 proc., a na energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc., plus akcyza na energię, tak jak w przypadku paliw samochodowych, zostanie w tym kwartalnym okresie obniżona do minimum dozwolonego przez Komisję Europejską

Jacek Sasin, wicepremier

Wicepremier Jacek Sasin wypowiedział się także na temat tarczy antyinflacyjnej. Powiedział, że zostanie wprowadzona, aby pomóc Polakom przejść przez trudne miesiące. - Tarcza ma chronić gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Ekonomiści szacują, że w pierwszym kwartale przyszłego roku inflacja może spaść o mniej więcej 1 punkt procentowy. Akcyza na benzynę i olej napędowy zostanie obniżona do minimalnego dopuszczanego w UE poziomu - mówi wicepremier.

Tymczasem galopujące tempo podwyżek nie nastraja optymistycznie. Inflacja w listopadzie 2021 wzrosła według szybkiego szacunku GUS w porównaniu do listopada 2020 o 7,7 procent. To poziom wyższy zarówno od przewidywań rządu, jak i niezależnych ekonomistów.

Receptą rządu na galopujący wzrost cen jest tarcza antyinflacyjna. Czy jednak zaproponowane przez polityków obniżki podatków nie zostaną „zjedzone” przez podwyżki cen energii oraz gazu, które w przyszłym roku chcą wprowadzić koncerny energetyczne?

- Rozwiązania w ramach tarczy antyinflacyjnej to realne ulgi, konkretne pieniądze, które pozostaną w kieszeniach Polaków. To działania, które mają złagodzić podwyżki i pomóc przejść przez najtrudniejszy okres. Warto również wspomnieć o zgłoszonym przez nas projekcie zmiany prawa energetycznego, który umożliwia dostawcom gazu dla odbiorców indywidualnych rozłożenie tegorocznego wzrostu cen gazu, spowodowanego działaniami Gazpromu, na okres trzech lat" – skomentował Jacek Sasin.

Innego zdania są ekonomiści z polskich banków: Nowe zasady podatkowe z Polskiego Ładu oraz rozwiązania z tarczy antyinflacyjnej to około 25 mld zł wrzuconych na rynek, na którym występują cały czas problemy z podażą. To recepta na dalszy wzrost inflacji.

RadioZET.pl/PAP/"Super Express”